Według informacji przekazanej dziś przez służbę prasową Kremla, prezydenci Rosji i Białorusi spotkają się 13 lutego w Soczi, by omówić najważniejsze kwestie i perspektywy rozwoju procesów integracyjnych. 15 lutego dołączą do nich ministrowie edukacji, kultury i sportu.
Przypomnijmy, że Aleksander Łukaszenka i Władimir Putin przeprowadzili dotąd trzy spotkania w grudniu 2018 roku. Nie udało im się uzgodnić kompromisowego rozwiązania kwestii tzw. manewru podatkowego, na którym budżet Białorusi może stracić do 2025 roku nawet 11 mld. dolarów.
Aleksander Łukaszenka domaga się w związku z tym od Rosji wypracowania mechanizmu rekompensaty. Rosja traktuje ten postulat jako pomoc ekonomiczną i uzależnia ją od zacieśnienia procesów integracyjnych w ramach umowy o Państwie Związkowym Rosji i Białorusi.
W osiągniecie rychłego kompromisu ws. cen na ropę i gaz wierzy ambasador Rosji na Białorusi Michaił Babicz. Posiadający specjalne prerogatywy wysłannik Putina „do zadań specjalnych” uspokajał w sobotę na antenie rosyjskiej telewizji państwowej, że od ponad 20 lat dochodzi między Mińskiem i Moskwą do podobnych sytuacji, i zawsze udaje się osiągnąć porozumienie;
„Z jednej strony spór istnieje. Ale jeśli spojrzeć na dynamikę naszych stosunków na przestrzeni ostatnich 20 lat, to pojawia się on prawie co roku, i zawsze udaje się wypracować kompromis. Znajdowaliśmy rozwiązanie najtrudniejszych problemów w znacznie trudniejszych warunkach gospodarczych”, — powiedział rosyjski dyplomata RT.
Uważa on, że problem nie polega na tym jednym, konkretnym sporze, ale na sprawę należy patrzeć na to w szerszej perspektywie.
„Biorąc pod uwagę konieczność dostosowania unijnego formatu naszych relacji, tworzenia jednolitego przemysłu i polityki gospodarczej, należy pomyśleć co można zrobić, aby odszkodowania podatkowe odbywały się w ramach jednolitego prawa podatkowego, — wyjaśnił. — Jeśli mówimy o jakiś tanich preferencjach, to chcemy aby odbywały się one w ramach jednego procesu budżetowego”.
Ujednolicenie polityki gospodarczej, fiskalnej, bankowej, podatkowej – przypomnijmy, to zgłoszone przez stronę rosyjską postulaty, wynikające z mowy o utworzeniu Państwa Związkowego Rosji i Białorusi.
Rosyjski dyplomata przypomniał, że teraz kraje należące do Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej są na etapie tworzenia wspólnych rynków energii. Jego zdaniem, wyrywanie z kontekstu kwestii stosunków dwustronnych i rozwiązywanie ich ze szkodą dla relacji eurazjatyckich, jest sprzeczne z osiągniętymi porozumieniami.
Kresy24.pl/ba
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!