Przewaga militarna Rosji nad Ukrainą będzie nadal rosła, jeśli kraje zachodnie nie przyspieszą szybko. Poinformował o tym „The Wall Street Journal”, cytując urzędnika wywiadu.
„Inwazja Moskwy na Ukrainę nagle uświadomiła Europie potrzebę utrzymania dużych, zdolnych do działania armii. Przedstawiciele europejskiego wywiadu twierdzą, że Rosja przygotowuje się do konfliktu z NATO w ciągu następnej dekady i zamierza posiadać stałą armię liczącą 1,5 miliona żołnierzy do końca 2026 roku. ” – czytamy w gazecie.
Wskazuje się, że Putin nazwał wcześniej ostrzeżenia o potencjalnym rosyjskim ataku na państwa członkowskie NATO „kompletnym nonsensem”. Jednak na początku 2022 roku Kreml w podobnym języku wyśmiał amerykańskie ostrzeżenia o planach inwazji Rosji na Ukrainę.
WSJ przypomina, że niemiecki minister obrony Boris Pistorius przestrzegł, że Europa musi przygotować się na możliwą wojnę z Rosją do końca dekady. Błędem nazwał także zniesienie poboru do wojska w Niemczech w 2011 roku i dodał, że należy go przywrócić.
„Szwecja, z wyjątkiem krótkiej przerwy w 2010 r., od ponad stulecia opiera się na poborze do swojej armii, w tym roku z około 100 tys. młodych Szwedów, których miał objąć pobór do wojska, jedynie 6200 wcielono do wojska, co oznacza, że roczny wzrost liczebności szwedzkiej armii wyniósł nieco ponad 10% W przyszłym roku kraj zamierza wcielić 8 tys. poborowych, a wkrótce potem 10 tys.. Selekcja odbywa się na podstawie sprawności fizycznej i psychicznej, testów IQ oraz motywacji do służby” – czytamy w artykule.
Z doniesień wynika, że w Szwecji uchylanie się od poboru do wojska zagrożone jest karą grzywny lub pozbawienia wolności do roku.
Analitycy wojskowi uważają, że Rosja po dwóch latach inwazji na dużą skalę zaczęła poważnie traktować wojnę.
Wskazują, że „machina wojenna Putina wygląda dziś zupełnie inaczej niż na początku konfliktu”.
Rosyjska baza przemysłowa sektora obronnego pracuje na pełnych obrotach, a Putin niedawno mianował na swojego ministra obrony ekonomistę, którego zadaniem jest stymulowanie masowej produkcji uzbrojenia. Zeszłego lata Moskwa powstrzymała kontrofensywę Ukrainy silną obroną, odbudowując dostawy i przechodząc na gospodarkę wojenną.
Opr. TB, wsj.com
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!