Okręgowy sąd administracyjny w Kijowie zaspokoił roszczenie ukraińskiego biznesmena Ihora Kołomojskiego wobec Narodowego Banku Ukrainy i rządu Ukrainy w sprawie nacjonalizacji banku „PrivatBank” (PrywatBank).
– Rozpatrując sprawę z powództwa Ihora Kołomojskiego przeciwko Narodowemu Bankowi Ukrainy, Gabinetowi Ministrów Ukrainy, Funduszowi Gwarancji Depozytowych Osób i Krajowej Komisji ds. Papierów Wartościowych i Giełd, ogłosił, że decyzje oskarżonych były niezgodne z prawem, co doprowadziło do nacjonalizacji Banku Komercyjnego „PrivatBank”, i unieważnił zawarcie umowy sprzedaży-kupna przez państwo akcji banku – czytamy w sentencji wyroku.
Rozpatrzenie tej sprawy trwało od czerwca 2017 r. „Tak długi okres rozpatrywania sprawy związany jest w szczególności z całkowitym obciążeniem sędziów rozpatrywaniem spraw administracyjnych i koniecznością zbadania znacznej ilości dowodów w sprawie, której wielkość przekracza 50 tomów” – powiedział sąd.
Podstawą do przyjęcia przez Okręgowy Sąd Administracyjny w Kijowie takiej decyzji był, między innymi, brak udowodnienia przez pozwanych, że istnieją podstawy prawne do uznania BK „PrivatBanku” za niewypłacalny, w wyniku czego wszczęto procedurę jego nacjonalizacji, a także faktyczne naruszenie, przewidzianej prawem, procedury nacjonalizacji banku.
Procedura nacjonalizacji BK „PrivatBanku” została przeprowadzona z licznymi naruszeniami obowiązującego wówczas ustawodawstwa, co spowodowało bezprawną interwencję państwa w prawo akcjonariuszy banku, w tym powoda, do swobodnego dysponowania należącym do niego majątkiem. Było to pogwałceniem zarówno wymogów ustawodawstwa krajowego, w tym Konstytucji Ukrainy, jak i międzynarodowych standardów w tej dziedzinie.
Narodowy Bank Ukrainy nie zgadza się z decyzją sądu i przygotowuje się do złożenia odwołania od tej decyzji.
Pośrednio nie zgadzają sie z nią również władze USA oraz Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, które przypominają, że nacjonalizacja „PrivatBanku” nie tylko uchroniła ten bank przed upadkiem, ale pozwoliła zachować stabilność ukraińskiego systemu bankowego.
Przypomnijmy, 18 grudnia 2016 roku rząd Ukrainy, zgodnie z zaleceniami Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony, upaństwowił „PrivatBank” – największy prywatny bank na Ukrainie. Przed upaństowieniem głównymi udziałowcami banku byli biznesmen Ihor Kołomojski, dysponujący 49,98% udziałów, oraz jego partner biznesowy Gennadij Bogoliubow, dysponujący 41,57% udziałów.
Opr. TB, http://oask.gov.ua/, https://ua.usembassy.gov/, https://www.ebrd.com/
fot. Olga Vaganova/CC BY-SA 3.0
1 komentarz
peter
19 kwietnia 2019 o 00:33Sedziowie wiedza kto zostanie prezydentem Ukrainy