Górnicze protesty w centrum Kijowa są organizowane przez węglowego potentata, oligarchę Rinata Achmetowa – mówi dziennikarz Denis Kazanski, powołując się na źrodła w „Niezależnym Związku Zawodowym Górników”.
Codzienne demonstracje w Kijowie są próbą utrzymania ludzi Achmetowa na stanowiskach w ministerstwie energetyki. Ponadto należąca do Achmetowa kompania węglowa DTEK jest niezadowolona z obowiązujących taryf na węgiel i chce ich zwiększenia.
Będą trwały do czasu usunięcia ze stanowiska ministra energetyki Władimira Demczyszyna i Achmetow nie wymusi na rządzie, aby do resortu trafili wygodni dla niego ludzie – twierdzi Kazanski i powołując się na źródła związkowe dodaje, że organizowane przez Achmetowa manifestacje górnicze są poważne, a 3 tys. protestujących zwieziono na razie tylko z jednego zjednoczenia górniczego „Pawłogradugol”.
Oprócz górników, w kijowskich protestach biorą udział angażowane przez Achmetowa „tituszki”. Dowodzą tego liczne zdjęcia zamieszczane na stronie Euromajdanu:
Tituszkami określano opłacanych ludzi zwożonych do Kijowa i innych miast w ub. roku w celu prowokowania bójek i starć z działaczami opozycyjnymi skupionymi na Euromajdanie, bicia demonstrantów, ochraniania budynków rządowych i organizowania wieców poparcia dla Wiktora Janukowycza.
Wynajmowanie chuliganów przez ukraińskich polityków datuje się od 2004 roku. Nazwa tituszki pochodzi od Wadyma Tituszki, który podczas obchodów Dnia Europy wiosną 2013 roku na oczach milicji pobił dwójkę dziennikarzy. Wcześniej prorządowych bojówkarzy nazywano gopnikami (dresiarzami). W 2014 roku Tituszko przyznał w telewizyjnym wywiadzie, że za pobicie opozycjonistów otrzymał od władz zapłatę. 6 lutego 2014 Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której wyraził zaniepokojenie wzrostem przemocy na Ukrainie, wymieniając tituszki jako jedną z grup eskalujących konflikt, obok sił bezpieczeństwa i radykalnych nacjonalistów.
***
Rinat Achmetow pod koniec lat 90. stał się najbardziej wpływowym człowiekiem Donbasu i jednym z najbogatszych obywateli Ukrainy. Źródła jego majątku są nieznane. Jego nazwisko stało się głośne, kiedy w połowie lat 90. został prezesem klubu piłkarskiego Szachtar Donieck. W roli biznesmena wystąpił po raz pierwszy w 2001, kiedy udzielił wywiadu gazecie „Korespondent”. Wtedy ujawnił, że kieruje trzema przedsiębiorstwami\: Miejskim Bankiem w Doniecku, firmą Luks oraz System Capital Management.
Po Pomarańczowej rewolucji finansował wyborczą kampanię Wiktora Janukowycza w wyborach prezydenckich w 2004. W wyniku zwycięstwa Wiktora Juszczenki Rinat stracił kilka ważnych aktywów (m.in. Kryworiżstal, ukraiński kombinat górniczo-hutniczy, zakupiony rok wcześniej wraz z zięciem Łeonida Kuczmy Wiktorem Pinczukiem za 800 mln USD, podczas gdy jego rynkowa wartość wynosiła około 2 mld USD). Zdaniem ówczesnej władzy, różnica została wykorzystana do sfinansowania kampanii wyborczej Wiktora Janukowycza. Rząd Julii Tymoszenko doprowadził do unieważnienia transakcji i postanowił, że akcje Kryworiżstalu zostaną sprzedane ponownie.
W 2006, a następnie w 2007 Achmetow uzyskiwał mandat deputowanego do parlamentu ukraińskiego z listy Partii Regionów Janukowycza. Uchodził za głównego sponsora i nieformalnego lidera tego ugrupowania.
Kresy24.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!