– Ze smutkiem muszę odnotować budzące niepokój wydarzenia w dziedzinie bezpieczeństwa w naszym regionie: Europy Środkowo-Wschodniej. Tylko na przestrzeni kilku ostatnich lat byliśmy świadkami ewidentnego naruszenia Memorandum Budapesztańskiego, które gwarantowało integralność terytorialną Ukrainy w zamian za pokojową i dobrowolną denuklearyzację tego kraju. Słyszeliśmy również o wykorzystywaniu broni nuklearnej do zakończenia konfliktów konwencjonalnych. Równie alarmujące było rozmieszczenie środków i technologii o podwójnym przeznaczeniu blisko naszych granic. Wszystkie te działania w sposób poważny przyczyniły się do pogorszenia środowiska bezpieczeństwa – mówił prezydent RP Andrzej Duda Radzie Bezpieczeństwa ONZ.
– Ani jeden przypadek użycia broni chemicznej nie może pozostawać bez odpowiedzi, ponieważ stanowi to podważenie nie tylko fundamentalnego poczucia sprawiedliwości, ale wręcz prowadzi do erozji reżimów nierozprzestrzeniania i rozbrojenia; a w konsekwencji zagraża bezpieczeństwu nas wszystkich – mówił też między innymi prezydent. Polska obecnie jako niestały członek przewodzi RB ONZ. Całe wystąpienie tutaj.
Wcześniej prezydent wziął udział w 73. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Jak podała Kancelaria Prezydenta, w jego wystąpieniu zawarta będzie „wizja pozytywnego multilateralizmu związanego z budowaniem realnej wspólnoty międzynarodowej, opartej na suwerennej równości państw”.
Na marginesie obrad w siedzibie ONZ Prezydent Duda spotkał się m.in. z Królem Jordanii Abdullahem II, Prezydentem Albanii Ilirem Metą i Prezydentem Autonomii Palestyńskiej Mahmudem Abbasem. Wziął także udział w spotkaniu wysokiego szczebla ws. przyjęcia deklaracji „Action for Peacekeeping”, na którym omawiano możliwości rozpoczęcia nowych misji pokojowych ONZ, między innymi w Donbasie. – Polakom bardzo bliskie jest pragnienie życia w pokoju, w stabilnym i silnym państwie, zapewniającym obywatelom bezpieczeństwo, wolność i komfort życia. Dlatego Polska z satysfakcją przystępuje do deklaracji z nadzieją, że jej przyjęcie przyniesie pożądane skutki – powiedział Andrzej Duda i zaznaczył, że wyzwania stojące przed uczestnikami operacji pokojowych są obecnie diametralnie różne od zagrożeń występujących dziesięć czy nawet pięć lat temu. Więcej na ten temat tutaj. Wczoraj zaś podczas kolacji w Nowym Jorku prezydent Polski rozmawiał z prezydentem USA Donaldem Trumpem.
Tymczasem w Brukseli ambasadorowie 28 krajów UE uzgodnili nowe regulacje pozwalające na przyspieszenie procedur sankcji za użycie broni chemicznej. Ma to związek z atakiem chemicznym w Wielkiej Brytanii na byłego rosyjskiego szpiega i jego córkę i zabiegała o to Wielka Brytania. Jeśli nowe regulacje zatwierdzą unijni ministrowie spraw zagranicznych, co ma nastąpić w połowie przyszłego miesiąca, wtedy sankcjami mogą być objęci w pierwszym rzędzie dwaj Rosjanie, których brytyjscy śledczy podejrzewają o próbę zabójstwa Siergieja Skripala.
Oprac. MaH, prezydent.pl, polskieradio.pl
fot. Jakub Szymczuk, prezydent.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!