Prezydent Polski Andrzej Duda przybył na Podlasie na zaproszenie przedstawicieli żyjącej tam mniejszości białoruskiej.
Złożył wizytę w klasztorze prawosławnym świętych Marty i Marii na Świętej Górze Grabarce. Prezydenta powitał metropolita Sawa. Następnie pojechał do wsi Zaleszany w powiecie hajnowskim, gdzie złożył wieniec pod krzyżami upamiętniającymi zamordowanych mieszkańców. – To miejsce naznaczone kiedyś cierpieniem i śmiercią Białorusinów, mieszkających w Rzeczypospolitej, miejsce, gdzie zginęli ludzie, gdzie zginęły niewinne kobiety i dzieci. Modliłem się za tych, którzy tam zginęli – mówił Andrzej Duda. – To ważne jako element oddania szacunku i pamięci. To ważne, abyśmy umieli wspólnie, Polacy i Białorusini – jako wspólnota obywateli Rzeczypospolitej różnych narodowości – oddać hołd tym istotnym aspektom w sensie duchowym. Bo nie mam wątpliwości, że mimo różnic, taką wspólnotę stanowimy i temu właśnie chciałem dać wyraz moją obecnością na Podlasiu.
M. Ostapiuk: tragedia w Zaleszanach nie jest chlubną kartą w życiorysie kpt. Rajsa “Burego”
Prezydent RP @AndrzejDuda w Zaleszanach na Podlasiu oddał hołd ofiarom, w miejscu naznaczonym cierpieniem, gdzie zginęli niewinni cywilni mieszkańcy, Białorusini, Obywatele Rzeczypospolitej.
Pamięć! pic.twitter.com/elYJfavWat— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) June 7, 2021
Prezydent rozmawiał także z przedstawicielami społeczności białoruskiej. Więcej na ten temat, w tym więcej zdjęć i filmów tutaj.
Oprac. MaH, prezydent.pl
fot. Marek Borawski, prezydent.pl
2 komentarzy
też mam 8 lat i też nazywam się Andrzej
8 czerwca 2021 o 07:10Panie Duda, niech Pan też przeprosi rodziny kagiegobców, którzy strzelali Polakom w potylicę w Katyniu. Jaką traumę musieli przeżyć ich żony i dzieci, gdy tatuś opowiadał im o swojej trudnej pracy.
Andrzej
8 czerwca 2021 o 07:13proszę też przeprosić Cimoszewicza i innych Białorusinów, za to co wyrabiali ich tatusiowie i dziadkowie w piwnicach KGB w Warszawie i wielu innych miasteczkach wschodniej Polski, albo jak mordowali polskich żołnierzy z rozbitych oddziałów we wrześniu 1939 r. – np. szpadlami