Z okazji przypadającego 16 lutego Dnia Odrodzenia Państwa Litewskiego, prezydent Gitanas Nausėda wręczył odznaczenia państwowe osobom zasłużonym dla Litwy, wyrażając wdzięczność za ich pracę. Wśród uhonorowanych znalazła się również s. Michaela Rak, założycielka i dyrektor Hospicjum im. bł. Michała Sopoćki w Wilnie.
S. Michaela otrzymała z rąk prezydenta Litwy Krzyż Kawalerski Orderu Wielkiego Księcia Giedymina, za szerzenie niewyczerpanej miłości, dobra i nadziei.
S. Rak jest laureatką m. in. nagrody „Polak Roku”, przyznawanej przez „Kurier Wileński”, a także Statuetki św. Krzysztofa, „Lietuvos garbė”, Nagrody Życia, Nagrody im. Jana Rodowicza „Anody”, przyznawanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego, nagrody „Michały” i in.
S. Michaela Rak została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski przez prezydenta Andrzeja Dudę.
Siostra Michaela Rak przez 20 lat pracowała w polskich hospicjach, po czym założyła placówkę w Wilnie.
Wszystko zaczęło się w 2005 r. od tego, że do Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego, mającego siedzibę w Polsce, zwrócił się ówczesny metropolita wileński, kardynał Audrys Juozas Baczkis i zaproponował, by w jednym z dwóch zwróconych Kurii budynków przy wileńskiej ulicy Rossa, gdzie dawniej był klasztor, a później więzienie, założyć hospicjum.
Siostra Michaela była w tym czasie jedyną osobą w Zgromadzeniu, mającą doświadczenie w prowadzeniu hospicjów. Decyzja o przyjeździe siostry na Litwę nie była łatwa. Jak mówi s. Michaela, przez trzy lata przekonywała przełożoną, że nie może wyjechać z Gorzowa, bo Gorzów to jest jej miejsce. Przełom nastąpił w r. 2008, w roku beatyfikacji ks. Michała Sopoćki, założyciela Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego, człowieka ziemi wileńskiej, dzięki któremu kult Miłosierdzia poszedł w świat.
Dekretem wydanym z okazji 16 lutego Prezydent odznaczył Krzyżem Oficerskim Orderu „Za Zasługi dla Litwy” Sławomira Górzyńskiegi – historyka polskiego za wkład w propagowanie dobrego imienia Litwy w Polsce, przybliżenie polskiej opinii publicznej historii Litwy oraz wspieranie współpracy między historykami litewskimi i polskimi (Rzeczpospolita Polska).
Tomasz Paweł Stępień – były prezes zarządu polskiego operatora systemu przesyłowego gazu GAZ-SYSTEM, za znaczący wkład w realizację strategicznego projektu gazociągowego połączenia Polski z Litwą, przełamania izolacji energetycznej, integracji krajów w ramach wspólna sieć gazowa Unii Europejskiej otrzymał z rąk prezydenta Litwy Krzyż Kawalerski Orderu „Za Zasługi dla Litwy”.
Również Krzyż Kawalerski Orderu „Za Zasługi dla Litwy” otrzymał Jan Wojczulis – Zastępca Starosty Powiatu Puńskiego, sympatyk Litwy za szczery wieloletni wkład we współpracę dyplomatyczną i kulturalną między Litwą a Polską.
Prezydent odznaczył Medalem Orderu „Za Zasługi dla Litwy” Andrzeja Pukszto, historyka, politologa, publicystę i dziennikarza, za aktywną działalność społeczną na rzecz poprawy stosunków między Litwą i Polską oraz propagowanie dziedzictwa Wielkiego Księstwa Litewskiego.
Serdecznie gratulujemy!
oprac. ba za zw.lt/ lrp.lt
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!