Prezydent Polski Andrzej Duda odwiedził w Ząbiu harcerzy i harcerki, którzy przebywają w Ośrodku Szkoleniowo–Wypoczynkowym ZHR nad Jeziorem Łańskim na obozie Harcerstwa Polskiego na Ukrainie oraz Związku Harcerstwa Polskiego na Litwie.
„W zgrupowaniu bierze udział 160 uczestników ze wszystkich środowisk Harcerstwa Polskiego na Ukrainie: drużyny i gromady zuchowe ze Lwowa, Bóbrki, Sambora, Winnicy, Zdołbunowa, Równego, Kostopola. Jest tu także delegacja Związku Harcerstwa Polskiego Na Litwie (członkowie Zarządu, instruktorzy z Wilna i Nowej Wilejki)” – wyjaśniła w komunikacie Kancelaria Prezydenta RP.
Prezydent Andrzej Duda na tym obozie harcerskim spotkał się generalnie z przedstawicielami wszystkich organizacji harcerskich objętych protektoratem prezydenta Rzeczyspospolitej Polskiej, zarówno tymi z Polski jak i zagranicy.
– Wasza obecność tutaj ma swoją symbolikę; jej osią jest wspólnota i wzajemne niesienie sobie pomocy. Większość z Was mieszka na codzień w Ukrainie, która zmaga się z napaścią. Pomiędzy naszymi narodami ujawniła się dziś braterskość – mówił prezydent Andrzej Duda.
Do organizacji harcerskich działających w innych krajach, w tym na Ukrainie i Litwie, należą nie tylko przedstawiciele mniejszości polskiej, ale też Litwini i Ukraińcy albo młodzież z rodzin mieszanych. Podobnie jest w innych krajach, gdzie działa polskie harcerstwo – należą do niego nie tylko przedstawiciele tamtejszych mniejszości polskich.
W Ząbiu (woj. warmińsko–mazurskie) Prezydent @AndrzejDuda odwiedził obóz harcerski. W zgrupowaniu wzięło udział 160 uczestników ze wszystkich środowisk Harcerstwa Polskiego na Ukrainie, a także delegacja Związku Harcerstwa Polskiego na Litwie. pic.twitter.com/Sdhy3UZEB6
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) August 17, 2022
Prezydent @AndrzejDuda: Dzisiaj wszyscy zobaczyli, jak wiele jest dobra pomiędzy ludźmi. pic.twitter.com/VcpeeHJJEm
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) August 16, 2022
Prezydent @AndrzejDuda: Wasza obecność tutaj ma swoją symbolikę; jej osią jest wspólnota i wzajemne niesienie sobie pomocy. Większość z Was mieszka na codzień w Ukrainie, która zmaga się z napaścią. Pomiędzy naszymi narodami ujawniła się dziś braterskość. pic.twitter.com/iu0FV3uBY1
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) August 16, 2022
Trzy lata temu prezydent Polski wyróżnił Harcerstwo Polskie na Ukrainie. Wręczył symboliczną biało-czerwoną flagę Aleksandrowi Radicy, podharcmistrzow Obwodowego Hufca Wołyń Harcerstwa Polskiego na Ukrainie: – Otrzymaliśmy z rąk Pana Prezydenta dziś flagę, którą zawieziemy do siebie na Wołyń. Pan Prezydent powiedział „niech ona tam łopocze”. My trochę inaczej ją wykorzystamy. Młodzi harcerze, którzy będą otrzymywać krzyż harcerski, będą składać przysięgę na tę flagę – mówił wtedy podharcmistrz.
Na Wołyniu działają wszystkie piony harcerskie, począwszy od zuchów. Hufiec liczy około 150 osób. Harcerstwo na Wołyniu to od lat przykład współpracy polsko-ukraińskiej i zasypywania podziałów i nienawiści z przeszłości oraz promowania pamięci o chwalebnych kartach wspólnej historii.
Dzieło harcerzy z Wołynia promował też nasz współpracownik, reportażysta Tomasz Grzywaczewski w ramach swojego projektu „Granice II RP”. ”
„Aleksander i Wiktoria Radica ze Zdołbunowa udowadniają, że pomimo tragicznej historii na Wołyniu możliwe jest pojednanie. Małżeństwo prowadzi nawiązujący do przedwojennych tradycji hufiec „Wołyń”. Większość harcerzy ma mieszane korzenie, ale wszyscy muszą mówić przynajmniej w dwóch językach. – Ten hufiec nawiązuje do tradycji współpracy naszych narodów. W historii nie brakuje takich przykładów, tylko trzeba trochę poszukać. – Aleksander na jednym wdechu wymienia postacie i zdarzenia udowadniające, że polsko-ukraińskie sojusze były możliwe i przynosiły wymierne owoce. Od hetmana wielkiego litewskiego Konstantego Ostrogskiego, który rozgromił Moskali pod Orszą na początku XVI w., po przywódcę Ukraińskiej Republiki Ludowej Symona Petlurę i jego sojusz z Józefem Piłsudskim przeciwko bolszewikom” – czytamy na stronie Tomasza Grzywaczewskiego. Więcej na ten temat, w tym zdjęcia i linki do filmów tutaj.
Oprac. MaH, prezydent.pl, granice2rp.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!