2 listopada br. Aleksander Łukaszenko podpisał dekret № 499 „W sprawie budowy białoruskiej elektrowni jądrowej.” Decyzja prezydenta pozwala generalnemu wykonawcy – rosyjskiej spółce „Atomstrojeksport” rozpoczęcie budowy elektrowni w Ostrowcu na Grodzieńszczyźnie.
Zgodnie z białoruskim prawem (artykuł nr 4 „O korzystaniu z energii atomowej”), decyzja o budowie elektrowni, lub jednego z jej bloków leży w gestii prezydenta kraju.
Jak informuje służba prasowa prezydenta, do chwili obecnej Białoruś zakończyła przygotowanie do rozpoczęcia budowy elektrowni jadrowej, w tym również prace wynikające z zobowiązań międzynarodowych.
Jak informowaliśmy na portalu Kresy24.pl, białoruska elektrownia powstanie według rosyjskiego projektu w Ostrowcu, który leży w sąsiadującym z Polską obwodzie grodzieńskim. To 200 kilometrów od granicy z Polską i 40 km od Wilna. Będzie się składała z dwóch bloków, uruchomienie pierwszego planowane jest na 2018 r. , drugiego na rok 2020. Inewstycja będzie kosztowała około 10 mld USD, kredytu na budowę udzieli Rosja.
Największe zaniepokojeniu budową elektroni wyrażają Litwini, którzy obawiają się o swoje bezpieczeństwo, tym bardziej że według prezydenta Alaksandra Łukaszenki elektrownia ma zostać zbudowana tak tanio, jak to możliwe. Według litewskich polityków Białoruś nie chce wypełniać wymagań Konwencji z Espoo, która określa kwestie bezpieczeństwa jądrowego, związane z nim zagadnienia, a w szczególności te, które dotyczą krajów sąsiadujących.
Pytań i wątpliwości jest wiele. Litwini nie doczekali się odpowiedzi na pytanie, dlaczego elektrownie zlokalizowano własnie w Ostrowcu, dlaczego nie przeprowadzono badań sejsmicznych, choć na początku XX wieku zarejestrowano w tamtym rejonie trzęsienia ziemi, jaki wpływ na środowisko będzie miała elektrownia jądrowa, czy wreszcie, w jaki sposób będzie ochładzany reaktor ( Proponowany wariant wzbudza uzasadnione obawy. Rosyjski projekt zakłada, że do chłodzenia będzie wykorzystywana woda z rzeki Willi, ale oddalana jest ona o 10 km od elektrowni, która położona jest nad poziomem morza).
Kresy24.pl/euroradio.fm
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!