Prezydenci Turcji i Azerbejdżanu spotkają się w poniedziałek w Nachiczewanie, a głównym tematem wizyty będą najnowsze wydarzenia w Górskim Karabachu. Poinformował o tym Ukrinform powołując się na Dyrekcję ds. Komunikacji Administracji Prezydenta Turcji.
„– 25 września 2023 r. prezydent Recep Tayyip Erdoğan złoży jednodniową wizytę roboczą w Nachiczewanie na zaproszenie prezydenta Azerbejdżanu Ilhama Alijewa „
–ogłoszono w komunikacie.
Poinformowano również, że podczas spotkania prezydenta Erdoğana z Alijewem zostaną omówione dwustronne stosunki Turcji i Azerbejdżanu, a także ma odbyć się wymiana poglądów na temat bieżących kwestii regionalnych i globalnych, zwłaszcza w odniesieniu do ostatnich wydarzeń w Karabachu.
„– W ramach swojej wizyty prezydent Erdoğan wraz z prezydentem Azerbejdżanu Ilhamem Alijewem wezmą udział w ceremonii wmurowania kamienia węgielnego pod gazociąg Igdir-Nachiczewan i uroczystym otwarciu zmodernizowanego kompleksu wojskowego Nachiczewań”
– dodano.
W czerwcu br. prezydent Turcji odwiedził Azerbejdżan, który stał się pierwszym krajem, do którego udał się Recep Tayyip Erdoğan po reelekcji na nową kadencję. Wcześniej, po azersko-ormiańskiej wojnie o Górski Karabach w 2020 roku wraz z Alijewem odbierał defiladę zwycięstwa w Baku.
17 września br. premier Armenii Nikol Paszynian powiedział, że do końca roku może zostać podpisane porozumienie pokojowe z Azerbejdżanem w sprawie Górskiego Karabachu.
Jednak już 19 września Ministerstwo Obrony Azerbejdżanu ogłosiło rozpoczęcie „lokalnych działań antyterrorystycznych w Karabachu”. Baku zażądało wycofania wojsk ormiańskich z regionu, który formalnie wciąż należy Azerbejdżanu i rozwiązania „reżimu separatystycznego”.
W Górskim Karabachu osiągnięto porozumienie w sprawie całkowitego zaprzestania działań wojennych 20 września od godziny 13:00. Azerbejdżan ogłosił, że przywrócił swoją kontrolę nad regionem.
Armenia zajęła Górski Karabach podczas krwawej wojny na początku lat 90. Azerbejdżan odzyskał kontrolę nad dużym obszarem Górskiego Karabachu podczas sześciotygodniowego konfliktu w 2020 roku. W tym samym czasie Azerbejdżan, Armenia i Rosja podpisały porozumienie o zawieszeniu broni w Górskim Karabachu. Rosja miała zostać gwarantem bezpieczeństwa ludności ormiańskiej w Karabachu, jednak de facto wycofała się z tej roli.
RTR na podst. Ukrinform
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!