W czwartek w Wilnie rozpoczyna się 9. Szczyt i Forum Inicjatywy Trójmorza. Litwę, na zaprosznie Gitanasa Nausėdy odwiedzą delegacje z 25 krajów, w tym szefowie 10 państw. Do Wilna udał się prezydent RP Andrzej Duda i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Przywódcy regionu będą rozmawiać o rozwoju relacji w obszarach transportu, energetyki i cyberbezpieczeństwa.
Asta Skaisgirytė, doradca głowy państwa ds. polityki zagranicznej, powiedziała agncji BNS, że Region Trójmorza niemal pokrywa się ze wschodnim skrzydłem NATO, zatem istotne kwestie nakładają się na siebie.
Mówimy o lepszej łączności, transporcie, energetyce, mobilności wojskowej, o tym, jak ją ulepszyć, jakie korytarze transportowe przewidzieć, o dostarczaniu surowców energetycznych, o dywersyfikacji,
– powiedziała doradczyni prezydnta Litwy.
Na spotkaniu omówiona zostanie również ochrona infrastruktury krytycznej, ponieważ wcześniejsze incydenty na morzu pokazały, że infrastruktura krytyczna nie jest jeszcze odpowiednio chroniona – dodała.
Podczas szczytu organizowane jest także forum biznesowe. W wydarzeniu weźmi udział ponad tysiąc przedsiębiorców, w tym 130 z Polski.
Sesji otwierającej 9. Szczyt Inicjatywy Trójmorza będzie przewodniczył Prezydent Gitanas Nausėda. W jego trakcie głowy państw przyjmą wspólną deklarację.
Po spotkaniu, o godz. 16 planowana jest wspólna konferencja prasowa.
Przed wylotem do Wilna Szef Biura Polityki Międzynarodowej Mieszko Pawlak podkreślił, że zainicjowany w 2015 roku przez Prezydentów Polski i Chorwacji projekt cieszy się dużym zainteresowaniem i rozszerza się o nowe państwa.
W ubiegłym roku do Inicjatywy dołączyła Grecja, w tym roku nowym partnerem strategicznym zostanie Japonia – trzecia gospodarka świata – mówił.
Wskazał, że projekt Trójmorza odegrał szczególną rolę podczas kryzysów spowodowanych pandemią COVID–19 oraz rosyjską napaścią na Ukrainę. – Kolektywność pozwoliła nam uniknąć problemów na rynku energetycznym – zaznaczył Mieszko Pawlak. Jak dodał, udało się to m.in. dzięki uruchomieniu interkonektorów gazowych.
Inicjatywa Trójmorza zrzesza 13 państw: Austrię, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Grecję, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację, Słowenię i Węgry. W ubiegłym roku podczas Szczytu w Bukareszcie, Mołdawia otrzymała – obok Ukrainy – status partnera stowarzyszonego.
Ideą tego przedsięwzięcia jest pobudzanie rozwoju gospodarczego państw Europy Środkowo–Wschodniej oraz stworzenie stabilnego i spójnego partnerstwa państw z obszaru pomiędzy Morzem Bałtyckim, Adriatykiem i Morzem Czarnym.
Partnerami strategicznymi inicjatywy są USA, Niemcy i Komisja Europejska.
Nad bezpieczeństwem wydarzenia będzie czuwać 400 żołnierzy armii litewskiej, w centrum stolicy obowiązywać będą ograniczenia ruchu.
ba za prezydent.pl/LRT.lt
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!