Premier Polski Mateusz Morawiecki i premier Litwy Ingrida Simonyte przybyli razem z wizyą na Ukraine. Jak zwykle w takich przypadkach, wizyta ze względów bezpieczeństwa do ostatniej chwili była trzymana w tajemnicy.
Premierzy najpier spotkali sie z premierem Ukrainy Denysem Szmychalem, prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i uczcili pamięć ofiar wywołanego przez Moskwę Wielkiego Głodu na Ukrainie i obejrzeli wystawę zniszczonego rosyjskiego sprzętu wojskowego.
Once again on a visit to Kyiv- European capital of freedom. 🇵🇱 🇺🇦 🇱🇹 are together standing guard over Europe’s security. @Denys_Shmyhal, @IngridaSimonyte, thank you for the meeting. pic.twitter.com/ktlwS3eoNX
— Mateusz Morawiecki (@MorawieckiM) November 26, 2022
Wzięli też udział w konferencji „Grain from Ukraine – bravery feeds planet”, w której uczestniczył też m.in. prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Podczas późniejszej konferencji prasowej Morawiecki zwracał uwagę, że 90 lat temu komunistyczna Rosja dopuściła się ludobójstwa na Ukrainie poprzez sztucznie wywołany głód. Przypomniał, że zginęło wtedy co najmniej 100 tysięcy Polaków tam mieszkających.
W konferencji biorą udział zdalnie liderzy innych państw jak np. kanclerz Niemiec Olaf Scholz, a także UE jak przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
– Dzisiaj Rosja atakuje różnego rodzaju infrastrukturę cywilną, infrastrukturę energetyczną, wodno-kanalizacyjną. Chce rzucić Ukrainę na kolana. Nie udało im się zniszczyć Ukrainy militarnie, nie udało im się pokonać jej finansowo, bo płynie pomoc finansowa z całego świata. Dziś następna próba to wywołanie głodu w Afryce po to, aby doprowadzić do wielkiego napięcia, nacisku migracyjnego na Europę, a także stworzenie bardzo złych warunków wewnątrz Ukrainy. Po to, żeby Ukraińcy cierpieli, po to, żeby oni chcieli sami doprowadzić do pokoju, który będzie pokojem na warunkach Putina – mówił polski premier. –
–Ukraina nie tylko musi pozostać wolna, musi pozostać suwerenna, ale także musi być to pokój osiągnięty na warunkach ukraińskich, czyli suwerenność musi być osiągnięta w pełnej integralności terytorialnej – zaznaczył. Premier Morawiecki nawiązując do sobotniego spotkania w Kijowie zwracał uwagę na deklaracje Polski i innych krajów jeśli chodzi o pomoc Ukrainie w eksporcie zboża. Jak ocenił, świadczy to o solidarności i jedności nie tylko państw Europy Wschodniej, wschodniej flanki NATO, ale także całej Unii Europejskiej.
– To ważne, bo wojna na Ukrainie musi być wygrana przez wolny świat, musi być wygrana przez Ukrainę. To dla nas warunek naszego bezpieczeństwa – powiedział Morawiecki.
Premierzy trzech krajów podpisali też wspólna deklarację, a prezydent Polski i Ukrainy oddali cześć ofiarom Wielkiego Głodu. Więcej na ten temat tutaj i tutaj
Przemowienie prezydenta Ukrainy z okazji symbolicznej rocznicy Wielkiego Głodu tutaj.
Oprac. MaH, twitter.com, tvp.info, zw.lt
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!