-Jestem bardzo szczęśliwa i dumna, że premiera tego filmu jest właśnie tutaj, w Wilnie. Słowo hospicjum pochodzi od słowa „gościnność” i myślę, że ten film bardzo dużo mnie nauczył. Zaprowadził mnie w jakąś podróż w kierunku lepszej mnie. Mam nadzieję, że państwo przeżyją go osobiście, bo jedyną pewną rzeczą na tym świecie jest to, że wszyscy umrzemy – mówiła w Wilnie podczas uroczystej premiery swojego najnowszego filmu dokumentalnego Kinga Dębska, znana także jako reżyserka filmów fabularnych takich jak „Moje córki krowy”, „Plan B” i „Zabawa zabawa”.
– Pani Kinga w obrazie i w wypowiedzi całej treści filmu pokazuje tych, którzy są w centrum. Naszych chorych i ich rodziny. Dzięki nim stajemy się lepsi – podziękowała twórcom s. Michaela Rak. Siostra Michaela od lat 80. zaangażowana jest w dzieło upowszechniania hospicjów i opieki paliatywnej. Najpierw w Polsce, potem pomagała też w zakładaniu hospicjów w Mińsku, Kaliningradzie oraz hospicjum domowego koło Berlina. Od 2008 roku służy na Litwie. Na prośbę metropolity wileńskiego abp Audrysa Bačkisa stworzyła w Wilnie pierwsze na Litwie hospicjum stacjonarne im. bł. ks. Michała Sopoćki. Oczywiście, placówka opiekuje się pacjentami bez względu na narodowość. Teraz siostra Michaela i jej współpracownicy mają w planach utworzenie pierwszego hospicjum dziecięcego na Litwie.
Siostra Michaela Rak została w tym roku nagrodzona odznaczeniem „Chluba Litwy” z okazji Dnia Odrodzenia Niepodległości Litwy oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2015 roku została nagrodzona przez „Kurier Wileński” tytułem „Polak Roku”.
– Jako ambasador Rzeczypospolitej Polskiej muszę szczególnie dbać o dobre kontakty między naszymi krajami, o wzajemne zrozumienie między naszymi obywatelami. Chciałabym powiedzieć, że po roku mojego tutaj przybywania nie znam człowieka, który zrobiłby więcej dla stosunków polsko-litewskich i naszego wzajemnego zrozumienia niż siostra Michaela Rak. To wspaniałe wydarzenie, które nas dzisiaj tutaj gromadzi jest również jednym z dowodów na to – przywitała tłumnie zebranych w sali wileńskiego Multikina ambasador RP na Litwie Urszula Doroszewska.
Producentem filmu jest Zbigniew Domagalski za produkcję odpowiada Kalejdoskop Film, dzieło powstało także dzięki współpracy z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej i Telewizją Polską.
O filmie i współpracy siostry Michaeli i Kingi Dębskiej czytaj więcej tutaj i tutaj.
Oprac. MaH, ZW.lt
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!