Podczas grodzieńskich uroczystości z okazji jubileuszu 30- lecia ZPB, szef kancelarii premiera Michała Dworczyk odczytał list do Polaków z Białorusi, który skierował do nich Mateusz Morawiecki. Premier podziękował działaczom Związku Polaków na Białorusi „za 30 lat odradzania polskości, nauczania języka i kultury, troski o weteranów i miejsca pamięci, pracy z dziećmi i młodzieżą”.
Szef polskiego rządu podkreślił, że wymagało to ogromnej determinacji.
„Niezwykle cenię sobie to, że pomimo trudności Związek nie tylko przetrwał, a aktywnie działa. Daliście państwo w ostatnich latach świadectwo niezłomności i gorącego patriotyzmu” – podkreślił Morawiecki.
List do Polaków z okazji jubileuszu 30-lecia skierował też prezydencki minister Adam Kwiatkowski.
„Powodem szczególnej satysfakcji są sukcesy, jakie odnosi ZPB w swojej codziennej, niełatwej pracy społecznej” – napisał Adam Kwiatkowski, który w Kancelarii Prezydenta RP odpowiada za sprawy Polonii i Polaków za granicą. Podkreślił przede wszystkim zasługi organizacji w zakresie działalności oświatowej.
List, w którym minister Kwiatkowski przekazał pozdrowienia od prezydenta Andrzeja Dudy, a także grafikę z wizerunkiem Pałacu Prezydenckiego z życzeniami z okazji jubileuszu, wręczyli szefowej ZPB Andżelice Borys obecni na sobotnich uroczystościach w Grodnie pracownicy prezydenckiej kancelarii.
W sobotnich obchodach 30-lecia ZPB, które rozpoczęła msza św. w kościele bernardyńskim pw. Znalezienia Krzyża Świętego, wzięła udział liczna polska delegacja, w tym obok marszałka Senatu i szefa kancelarii premiera, senatorowie i przedstawiciele władz lokalnych, a także członkowie tej organizacji polskiej z całej Białorusi.
Ale władze Białorusi nie byłyby sobą, gdyby pozwoliły bez przeszkód zorganizować Polakom jubileusz. Jak informowaliśmy, do miasta nad Niemnem nie wpuszczono muzyków zespołu „Lady Pank”, który miał uświetnić uroczystość koncertem 28 lipca.
Jednym z gości uroczystości rocznicowych miał być też wieloletni przyjaciel Związku Polaków na Białorusi – ksiądz Ryszard Umański, proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie i kapelan NSZZ „Solidarność” w Częstochowie.
Do Grodna wybierał się, korzystając z obowiązującego na terenie miasta i okolic ruchu bezwizowego. Na granicy polsko-białoruskiej funkcjonariusze białoruskiej straży granicznej zabronili jednak duchownemu skorzystania z „bezwizu”, którym się chełpią białoruskie władze, i nie wpuścili do Grodna.
Portal Kresy 24.pl przyłącza się do gratulacji. Kierownictwu ZPB na czele z Andżeliką Borys, wszystkim działaczom oraz członkom organizacji, składamy szczere wyrazy najwyższego uznania za odwagę, determinację i wytrwałość w pracy na rzecz zachowania tożsamości narodowej Polaków na Białorusi. Dziękujemy Wam za to.
Kresy24.pl/radiomaryja.pl/znadniemna.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!