Sukces filmu „Krew na bruku. Grodno 1939”, czyli fabularyzowanego dokumentu o obronie Grodna przed Armią Czerwoną przez polską młodzież we Wrześniu 1939 r. zachęcił Fundację Lelewela do nakręcenia dużego filmu fabularnego o tym heroicznym i przez lata przemilczanym wydarzeniu w polskiej historii.
Przypomnijmy, że film „Krew na bruku. Grodno 1939” powstał prawie wyłącznie dzięki środkom ofiarowanym przez ludzi dobrej woli, którym nieobojętna jest pamięć o polskich Kresach. Pieniądze na ten zbierali też między sobą Polacy na Białorusi, często ludzie starsi i niezamożni. Zbierała także Polonia w różnych częściach świata.
Polskie instytucje państwowe, w tym MSZ czy inne resorty, poza niedużą kwotą od Muzeum II Wojny Światowej, nie poczuły się w obowiązku aby wesprzeć tę wspaniałą i szlachetną inicjatywę. To kolejny smutny przyczynek do tzw. pomocy Polakom na Wschodzie, o której tak lubią mówić polscy urzędnicy.
Pozostaje tylko mieć nadzieję, że przynajmniej obecna inicjatywa nakręcenia filmu fabularnego o Obronie Grodna spotka się z większym zainteresowaniem ze strony polskich władz. Na razie jednak – jak zwykle – jedyna nadzieja w Was, Kresowianach i wszystkich Polakach, dla których własna historia nie jest obojętna.
Jeśli chcecie Państwo pomóc w powstaniu tego filmu, możecie ofiarować datek na ten cel, wpłacając dowolną kwotę na konto Fundacji Joachima Lelewela:
Fundacja Joachima Lelewela, Warszawa ul. Perkuna 54
Konto nr: 79 2130 0004 2001 0586 9029 0001
Warto także odwiedzić poświęconą Obronie Grodna stronę, którą właśnie Fundacja uruchomiła: http://grodno1939.pl Znajdą tam Państwo filmy archiwalne i dużo informacji historycznych na ten temat, a z czasem będzie ich przybywać.
Autorzy strony chcą, aby stała się ona ważnym miejscem publikacji materiałów nie tylko o Obronie Grodna, ale także Wilna oraz o bitwie Polaków z sowietami pod Kodziowcami we Wrześniu 1939 r.
Fundacja planuje też organizowanie spotkań polskich grup rekonstrukcyjnych z grupą GRH Białorusini w Wojsku Polskim, która działa na Białorusi. W planach jest również zorganizowanie rekonstrukcji Obrony Grodna.
Kresy24.pl / Fundacja Lelewela
Zobacz też artykuł: Jak Grodno bolszewików spotykało
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!