Bracia Czesław i Józef Jankowscy z kuzynem Romanem Karpińskim, poszli do polskiej partyzantki w Puszczy Nalibockiej (1) aby walczyć z niemieckim okupantem Polski.(2)
„St. ułan Czesław Jankowski s. Karola „Cichy” – 2 szwadron 27 pułku ułanów im. Króla Stefana Batorego z Nieświeża (3) (Zgrupowanie Stołpecko – Nalibockie AK), „Jastrząb”, Rozkazem nr 17 Komendy Okręgu AK Nowogródek z dniem 1 stycznia 1944 r., z dniem 11 listopada 1943 r., awansowany do stopnia starszego strzelca z cenzusem. (4) Poległ w walce z Niemcami w dniu 2 X 1944 w Puszczy Kampinoskiej.(5)
Ułan Józef Jankowski s. Karola „Żbik”, „Żel” – 2 szwadron 27 pułku ułanów im. Króla Stefana z Nieświeża,(Zgrupowanie Stołpecko – Nalibockie AK) „Stal”, Rozkazem nr 10 z dnia 25 kwietnia 1944 dowódcy Batalionu Stołpeckiego mianowany do stopnia st. ułana.(6) Poległ w walce z Niemcami w październiku 1944 r.(7)
Relacja Bronisława Mińko:
„Zdjęcia od siostry obu braci Teresy Grzesiak zd. Jankowskiej. Ich ojciec był rodzonym bratem mojej babci Kamili Chmielewskiej zd. Jankowskiej. Siostrzeniec cioci Teresy twierdzi, że Jankowscy pochodzili z Wróblewszczyzny (wg Narodowego Spisu Powszechnego z 1921 r., znajdował się tam folwark – 1 dom, 11 mieszkańców i wieś – 11 domów, 75 mieszkańców. Gmina Iwieniec powiat Stołpce). W przeszłości Wróblewszczyzna była własnością Naborowskich i Żebrowskich.(8) Do zakończenia wojny bolszewicko – polskiej mieszkali w hutorze Łąki na wschód od Mińska Litewskiego.
Na temat okoliczności śmierci braci, siostrzeniec twierdzi, że Czesiek zginął pierwszy, podczas akcji na Dworzec Gdański (9). Józek prawdopodobnie pod Jaktorowem – wg cioci Teresy Józek schował się przed Niemcami w stogu siana, ale został wykryty.
W książce „Partyzanci trzech puszcz” Adolfa Pilcha napisano, że bracia pochodzili z Humieniowszczyzny – „nazwa Humieniowszczyzna jest siostrzeńcowi znana, ale nie słyszał o jakimkolwiek jej związku z rodziną Jankowskich”.
Na murze w Muzeum Powstania Warszawskiego wypisano nazwiska braci – ułanów: Czesława Jankowskiego i Józefa Jankowskiego. Miejsce Ich grobów nie jest znane.
Zredagował: Stanisław Karlik
(1) Archiwum Kresowe Stanisława Karlika
(2) Romek Karpiński – „Polski partyzant z Iwieńca”, Archiwum Kresowe Stanisława Karlika
(3) Adolf Pilch, Partyzanci trzech puszcz, Editions Spotkania, Warszawa 1992, s. 330
(4)Kazimierz Krajewski, Nowogródzki Okręg AK w dokumentach, IPN, Oficyna Wydawnicza RYTM, Warszawa, s. 114
(5) Adolf Pilch, Partyzanci…, s. 331
(6)Kazimierz Krajewski, Nowogródzki…, s. 296
(7) Adolf Pilch, Partyzanci s. 331
(8) Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, T. XIX, s.20
(9)Marian Podgóreczny „Żbik”, Doliniacy, Oficyna Wydawnicza Mireki, s.264
1 komentarz
Jerzy Józefowski
14 lutego 2017 o 11:37Poszukuję osób pamiętających mojego stryja Tadeusza Józefowskiego.Ostatnie informacje o nim pochodzą z pola
bitwy mad Prypecią,gdzie walcząc jako żołnierz 27-mej
dywizji AK,w kotle między Armią Czerwoną,a niemcami ciężko
ranny zabrany został przez sanitariuszy prawdopodobnie do
radzieckiego szpitala.