„Poszli do polskiej partyzantki…”

22 kwietnia 2015

Bracia Czesław i Józef Jankowscy z kuzynem Romanem Karpińskim, poszli do polskiej partyzantki w Puszczy Nalibockiej (1) aby walczyć z niemieckim okupantem Polski.(2)

???????????????????????????????

„St. ułan Czesław s. Karola „Cichy” – 2 szwadron 27 pułku ułanów im. Króla Stefana Batorego z Nieświeża (3) (Zgrupowanie Stołpecko – Nalibockie AK), „Jastrząb”, Rozkazem nr 17  Komendy Okręgu AK Nowogródek z dniem 1 stycznia 1944 r., z dniem 11 listopada 1943 r., awansowany do stopnia starszego strzelca z cenzusem. (4) Poległ w walce z Niemcami w dniu 2 X 1944 w Puszczy Kampinoskiej.(5)

???????????????????????????????

 

Ułan Józef Jankowski s. Karola „Żbik”, „Żel” – 2 szwadron 27 pułku ułanów im. Króla Stefana z Nieświeża,(Zgrupowanie Stołpecko – Nalibockie AK) „Stal”, Rozkazem nr 10 z dnia 25 kwietnia 1944 dowódcy Batalionu Stołpeckiego  mianowany do stopnia st. ułana.(6) Poległ w walce z Niemcami w październiku 1944 r.(7)

 

Relacja Bronisława Mińko:

„Zdjęcia od siostry obu braci Teresy Grzesiak zd. Jankowskiej. Ich ojciec był  rodzonym bratem mojej babci Kamili Chmielewskiej zd. Jankowskiej.  Siostrzeniec cioci Teresy twierdzi, że Jankowscy pochodzili z Wróblewszczyzny (wg Narodowego Spisu Powszechnego z 1921 r., znajdował się tam folwark – 1 dom, 11 mieszkańców  i wieś – 11 domów, 75 mieszkańców. Gmina powiat ). W przeszłości Wróblewszczyzna była własnością Naborowskich i Żebrowskich.(8) Do zakończenia wojny  bolszewicko – polskiej mieszkali w hutorze Łąki na wschód od Mińska Litewskiego.

Na temat okoliczności śmierci braci, siostrzeniec twierdzi, że Czesiek zginął pierwszy, podczas akcji na (9). Józek prawdopodobnie  pod Jaktorowem – wg cioci Teresy Józek schował się przed Niemcami w stogu siana, ale został wykryty.

W książce „Partyzanci trzech puszcz” Adolfa Pilcha napisano, że bracia pochodzili z Humieniowszczyzny – „nazwa Humieniowszczyzna jest siostrzeńcowi znana, ale nie słyszał o jakimkolwiek  jej związku z rodziną Jankowskich”.

 

Na murze w wypisano nazwiska braci – ułanów: Czesława Jankowskiego i Józefa Jankowskiego. Miejsce Ich  grobów nie jest znane.

 

Zredagował: Stanisław Karlik

 

 

 

(1) Archiwum Kresowe Stanisława Karlika

(2) Romek –  „Polski partyzant z Iwieńca”, Archiwum Kresowe Stanisława Karlika

(3) Adolf , Partyzanci trzech puszcz, Editions Spotkania, Warszawa 1992, s. 330

(4)Kazimierz , Nowogródzki Okręg AK w dokumentach, IPN, Oficyna Wydawnicza RYTM, Warszawa, s. 114

(5) Adolf Pilch, Partyzanci…, s. 331

(6)Kazimierz Krajewski, Nowogródzki…, s. 296

(7) Adolf Pilch, Partyzanci s. 331

(8) Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, T. XIX, s.20

(9)Marian „Żbik”, Doliniacy, Oficyna Wydawnicza Mireki, s.264

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

1 odpowiedź „Poszli do polskiej partyzantki…”

 1. Jerzy Józefowski Odpowiedz

  14 lutego 2017 w 11:37

  Poszukuję osób pamiętających mojego stryja Tadeusza Józefowskiego.Ostatnie informacje o nim pochodzą z pola
  bitwy mad Prypecią,gdzie walcząc jako żołnierz 27-mej
  dywizji AK,w kotle między Armią Czerwoną,a niemcami ciężko
  ranny zabrany został przez sanitariuszy prawdopodobnie do
  radzieckiego szpitala.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *