– Chcemy ułatwiać osiedlanie się w Polsce obywateli innych państw o polskim pochodzeniu – powiedział minister Sikorski prezentując raport „Polska służba konsularna w 2013 r”. Przypomniał, że 1 maja wejdzie w życie nowa ustawa o cudzoziemcach, która umożliwi posiadaczom Kart Polaka uzyskanie pozwolenia na pobyt w naszym kraju, a w konsekwencji otrzymanie polskiego obywatelstwa.
Prezentując w piątek raport „Polska służba konsularna w 2013 roku” Sikorski poinformował, że w 2013 roku złożono prawie 28 tys. wniosków o wydanie Karty Polaka, z czego 89 procent na Białorusi i Ukrainie, 3,5 tysiąca w Rosji, i 1,6 tyś. w Kazachstanie. Minister zapowiedział, że niebawem zacznie działać polski konsulat w Doniecku na Ukrainie oraz placówka dyplomatyczna w Smoleńsku w Rosji.
Posiadacze Karty Polaka szybciej uzyskają obywatelstwoOdpowiadamy także na postulaty środowisk polonijnych i chcemy ułatwiać osiedlanie się w Polsce obywateli państw obcych pochodzenia polskiego – oświadczył Sikorski dodając, że za miesiąc, 1 maja wchodzi w życie znowelizowana ustawa o cudzoziemcach, która umożliwi posiadaczom Karty Polaka uzyskanie zezwolenia na pobyt w kraju, a w perspektywie nabycie polskiego obywatelstwa. Minister zapowiedział, że jego resort pracuje nad tym, aby czas, po którym będzie można uzyskać obywatelstwo, skrócic do dwóch lat.
Nowa ustawa o cudzoziemcach umożliwia posiadaczom Karty Polaka, zamierzającym osiedlić się w Polsce, uzyskanie zezwolenia na stały pobyt w kraju, a następnie, w ciągu trzech lat, nabycie polskiego obywatelstwa.
W dokumencie przygotowanym przez MSZ poruszony został problem sprawnej obsługi wizowej na Białorusi. Według MSZ winę za kulejący sysyem ponosi strona białoruska, która nie wydaje zgody na zwiększenie obsady polskich konsulów oraz uniemożliwia zastosowanie outsourcingu na usługi wizowe. MSZ podkreśla jak istotnym problemem jest działalność hakerska, wymierzona w internetowy system rejestracji wizowej. Antidotum na problemy ma być wprowadzony do połowy 2014 roku call center w okręgu konsularnym mińskiego konsulatu.
całość raportu http://www.msz.gov.pl/resource/3d6a430a-d0c4-425a-8647-02ae7b4128f8:JCR
Kresy24.pl za msz.gov.pl/pl
9 komentarzy
Paweł
31 marca 2014 o 14:12Panie Sikorski, Polacy Panu nie wierzą. Jak na razie, to Pan zabrania Polakom wjazdu do Polski.
Kazimierz S
31 marca 2014 o 17:2928 tysięcy „wniosków” o Kartę Polaka? To jest żenująco mało. Potrzeba 100 tysięcy rocznie Kart WYDAWAĆ, a 28 tysięcy rocznie sprowadzać na stałe do kraju.
kris
1 kwietnia 2014 o 22:43zeby nie bylo tak jak z rosjanami z litwy lotwy i estonii jak w londynie ich spotkalem to oczywiscie wszyscy rosjanie a jak temat podrazylem to z krajow nadbaltyckich, 2 lata to malo to jak wymiana kulturalna, minimum 4 lata plus znajomosc polskiego potwierdzona certyfikatem plus znajomosc historii i kultury kraju w stopniu podstawowym,(odstepstwo dla ludzi po 60-tce, moga byc juz nie czytaci i nie kumaci)) wspolpraca z FSB lub KGB w przypadku przyznania sie nie powinna stanowic problemu o ile sie kogos nie wyslalo do lagru, kogos nie zamkneli na dluzej, zabili, lub nie spieprzyli zycia
Władysław MASIUKIEWICZ
2 kwietnia 2014 o 08:29MAM DUŻĄ RODZINE NA OBECNEJ BIAŁORUSI. MIESZKAJĄ W GRODNIE I SZCZUCZNIE ORAZ NOWYM DWORZE, CIĄGLE ICH NAMAWIAM ABY STARALI SIĘ O KARTĘ POLAKA ALE ONI NIE CHCĄ, PONIEWAŻ CO INEG MÓWI SIE W POLSCE A INACZEJ TO WYGLĄDA W KOSULATACH NP W GRODNIE. JAK ZWYKLE NASZYCH RODAKÓW KARMI SIĘ OBŁUDĄ,TO TAKIE POLSKIE POZDRAWIAM WŁADYSŁWA MASIUKIEWICZ SYN EMIGRANTA Z BIAŁORUSI
roberto
25 kwietnia 2014 o 16:28Potwierdzam powyższy post, mam rodzinę na Białorusi w tym dwoje małych dzieci miały przyjechać do mnie na wakacje z matką, dzieci mają polskie paszporty ale matka nie aby umówić się na termin musiała zapłacić 200 dol informatykowi bo nie ma możliwości rejestracji przez internet ze zwykłego komputera bo ten jest blokowany, jak już była w konsulacie powiedziano jej że wydruk z drukarki jest krzywy i że nie mogą takiego wniosku przyjąć, jak się uda znowu zarejestrować to będzie mogła złożyć następny, informatyk powiedział, że nie weźmie za to kolejnej prowizji.
emer
13 maja 2014 o 15:18To skandal!!! W Kraju media prawie nic nie mówią o trudnościach z otrzymaniem Karty Polaka na Białorusi i Ukrainie (znam to od dalekiej krewnej z okręgu konsularnego w Winnicy. Pochodzę z Podola z okolic Kamieńca Podolskiego. Sam z rodziną wyjechałem za czwartym razem, bo władze PRL’owskie bały się cokolwiek w tej materii zrobić. Po latach miałem trudności z zaliczeniem stażu potrzebnego do emerytury. Dopiero za czasów prezydentury śp. Lecha Kaczyńskiego uzyskałem prawo tzw. repatrianta. Coś musi się zrobić „w tym temacie”. Myślę, że placówki konsularne na Wschodzie oraz „zbierający materiały” zaczną sygnalizować Panu Ministrowi o tych b. ważnych sprawach. Chociaż wątpię w ten reżim. Może następny rząd coś zrobi.
Marek
16 sierpnia 2014 o 21:07A feee, publikujecie cudze zdjęcia bez zgody i wiedzy ich autorów! To zdjęcie jest własnością Pani Iriny Szepielewicz z Brześcia, znanego w Polsce fotografika, autorki wielu wystaw w Polsce i za granicą. Teraz schowaliście głowę w piasek, ale musicie wiedzieć, że jest w Polsce coś takiego jak PRAWA AUTORSKIE i ich konsekwencje.
Alex
8 lipca 2015 o 12:49już 2015, coś słychać od MSZ w sprawie uproszczenie (skrócenie do dwóch lat) nadania obywatelstwa dla posiadaczy KP?
kresowianka_7
2 lutego 2017 o 04:51Karta Polaka a Emerytura.
Dzięki nowelizacji kilkadziesiąt tysięcy Polaków ze Wschodu może przyjechać do kraju.
Na ile wiem repatriacja dla Polaków Z Litwy,Ukrainy ,Białorusi i t.d. jest zawieszona od roku 2000.
Zgodnie z projektowanymi zmianami posiadacze Karty Polaka, którzy przyjeżdżają do Polski z zamiarem osiedlenia się na stałe.
A jak wygląda sytuacja posiadaczy Karty Polaka wieku emerytalnego?
Po osiedliniu się na stałe w Polsce posiadacz Karty Polaka z Białorusi n-d w wieku 60 lat,dostaje Kartę Stałego Pobytu i atomatycznie traci prawo do pobierania białoruskiej emerytury. I co dalej? Jakie są możliwe wtedy źródła i środki utrzymania ?
czy posiadacze Karty Polaka są uprawnieni do świadczeń emerytalnych i jak to wygląda w rzeczewistości?