Jesienią ukaże się książka Dominiki Leszczyńskiej „Kolejarze Wileńszczyzny”, która będzie opowiadać o losach pracowników kolei, od czasów zaborów po przymusowe opuszczenie Kresów.
Publikacja „Kolejarzy z Wileńszczyzny” jest przygotowywana dzięki projektowi Stacji Muzeum, która otrzymała dofinansowanie ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Projekt wsparł również Samorząd Województwa Mazowieckiego. Przygotowywana ksiązka zbiega się z rocznicą powojennej masowej ekspatriacji Polaków z Kresów Wschodnich 1945-1946, dlatego nie przypadkiem motyw utraty, zesłania, wypędzenia spaja wszystkie ujęte w książce historie (w szczególności losy rodzin: Podoleckich i Dąbrowskich, Montrymowicz-Żakowiczów, Głazków oraz Jałowieckich). Plastyczny język i ciekawy sposób prowadzenia narracji znajdą dopełnienie w wysokim poziomie edytorskim książki, doborze ilustracji (przeważnie nieznanych) oraz dbałości o szatę graficzną.
W ramach działań promocyjnych zostanie stworzony PORTRET ZBIOROWY KOLEJARZA KRESOWEGO (w szczególności z terenów Wileńszczyzny), stanowiąc hołd oddany polskim pracownikom dróg żelaznych na Kresach.
Zachęcamy do otwarcia rodzinnych szuflad i dzielenia się pamiątkami o tematyce kolejowej. Skany fotografii pracowników kolei z terenu Wileńszczyzny w jakości do druku można nadsyłać na adres autorki do******************@st**********.pl lub hi******@st**********.pl.
Więcej informacji można znaleźć na stronie Stacji Muzeum.
Źródło: stacjamuzeum.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!