Donald Trump/Gage Skidmore/Wikipedia/ CC BY-SA 2.0. Żołnierze amerykańscy w bazie Thule na Grenlandii/ David Svendsen/Domena publiczna
Duński wywiad (PET) twierdzi, że w 2019 r. rosyjskie służby wywiadowcze sfałszowały list, który sprowokował prezydenta USA Donalda Trumpa do wysunięcia propozycji zakupu Grenlandii.
Jak podaje dziennik „Bild”, PET twierdzi, że rosyjskie służby wywiadowcze sfabrykowały list w imieniu grenlandzkiej minister spraw zagranicznych Ane Lone Bagger.
Według PET list był rzekomo adresowany do senatora USA Toma Cottona i zawierał podziękowania za „pomoc finansową” oraz intencję przyspieszenia referendum w sprawie oderwania się Grenlandii od Danii.
„W 2019 r. Donald Trump po raz pierwszy ogłosił, że Stany Zjednoczone mogą kupić Grenlandię od Danii. Według PET jego oświadczenie mogło być wynikiem rosyjskiej prowokacji. Wywiad uważa, że rosyjscy agenci sfabrykowali list w imieniu ówczesnej minister spraw zagranicznych Grenlandii do senatora Toma Cottona” – podaje dziennik.
W rzeczywistości minister nie napisała takiego listu. Jednak Cotton przekazał fałszywe pismo Trumpowi, co mogło zainspirować go do poważnego rozważenia pomysłu kupna Grenlandii.
Według duńskiego wywiadu sfałszowanie listu było częścią planu rosyjskich służb wywiadowczych, mającego na celu wywołanie niezgody w NATO i wzmocnienie pozycji Rosji i Chin w Arktyce.
„Wtedy, w 2019 r., rząd w Kopenhadze zareagował szyderstwem na słowa Trumpa, a on ze złością odwołał swoją oficjalną wizytę w Danii. Teraz, przed swoją inauguracją, Trump po raz kolejny wypowiedział się na temat zakupu Grenlandii i nawet zasugerował możliwość użycia siły” — pisze „Bild”.
Tym razem duński rząd przyjął ostrożną pozycję. Premier Mette Frederiksen zaproponowała pogłębienie współpracy w kwestiach dotyczących Grenlandii, a duńskie ministerstwo obrony ogłosiło plany wzmocnienia swojej obecności wojskowej na wyspie.
Agencja „Bloomberg” komentuje, że propozycja Trumpa kupna Grenlandii była postrzegana w 2019 r. jako żart, ale obecnie sytuacja wygląda poważniej.
Grenlandczycy zintensyfikowali działania na rzecz uzyskania niepodległości, a nadchodzące wybory będą ważnym krokiem w rozstrzygnięciu losu wyspy. Jednocześnie Stany Zjednoczone, pod przywództwem Trumpa, starają się wykorzystać te aspiracje dla osiągnięcia korzyści geopolitycznych.
Opr. TB, t.me/BILD_Russian, bloomberg.com
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!