W dniu 9 czerwca 2022 roku na lwowskim skwerze Wały Gubernatorskie została otwarta wystawa plakatów pt. „Dzień Zwycięstwa”. Plakaty autorstwa ukraińskiego grafika Andrija Jermołenki oraz polskiego artysty Wojciecha Korkucia w większości powstały po 24 lutego 2022 roku, jako reakcja na inwazję Rosji na Ukrainę i nadzieja na zwycięstwo w tej wojnie.
Jak powiedział red. Konstantemu Czawadze z „Kuriera Galicyjskiego” Andrij Jеrmołenko:
„Lepiej by było, gdyby nie musiałem rysować tych plakatów. Rysuję dlatego, że mnie zwykle to boli. Za każdym z tych plakatów stoi krew naszych chłopców, którzy teraz są na froncie i oddają swoje życia. Są to najlepsi synowie Ukrainy. Najważniejszym jest to, że te plakaty ludzie oglądają, są wystawiane też za granicą. Z tymi plakatami ludzie za granicą wychodzą na wiece. My wszyscy – artyści graficy, montażyści, reżyserowie próbujemy teraz zorganizować się w nieliczną grupę artystyczną. Staramy się wpłynąć na świat Zachodu, na świat cywilizowany. Próbujemy z nim rozmawiać o Ukrainie, o tym, by mniej żołnierzy ginęło na froncie. Wojciech Korkuć jest fantastyczny, nie znałem go wcześniej. Zobaczyłem jego prace, gdy zaproponowano mi by zrobić wspólną wystawę. On fantastyczny w swej szczerości, fantastyczny w prawdziwości tego, co pokazuje. Bardzo się cieszę, że mogę o nim mówić jako o pobratymcu. To co Polska teraz czyni dla Ukrainy, trudno określić w słowach. Są to prawdziwi nasi bracia. Tacy z krwi. To bezsprzecznie przybliża zwycięstwo. Tak silnego wsparcia nie czułem od nikogo. Dziękuję braciom-Polakom za to. Jesteście niesamowici! Za to, jak wspieracie nasze rodziny, póki mężczyźni są na froncie, ode mnie niski ukłon. Wasza postawa jest wiele warta, jest bezcenna. Po zwycięstwie namaluję najlepszy mój obraz i nie będzie to plakat. Będzie to obraz olejny, których chcę podziękować braciom-Polakom. Nigdy nie potrafię odwdzięczyć się na tyle, ile mam w uczuciach”.
Wystawa „Dzień Zwycięstwa” została zorganizowana przez Konsulat Generalny RP we Lwowie, Lwowską Obwodową Administrację Wojskową oraz Instytut Polski w Kijowie.
RES
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!