Polka Joanna Moro została gwiazdą rosyjskiego serialu o Annie German. 10-odcinkowa „Tajemnica Białego Anioła” to historia życia polskiej piosenkarki, która zawładnęła sercami Rosjan.
A jest to historia nietuzinkowa.
Matka Anny German, Irma Berner z domu Martens była potomkinią holenderskich mennonitów, których do Rosji sprowadziła caryca Katarzyna II. Mieszkali w Wielikokniażeskoje na Kubaniu. Ojciec Anny, Eugeniusz German, został aresztowany i rozstrzelany w Urgenczu przez NKWD w 1937 r. pod zarzutem szpiegostwa.
Anna z matką NKWD zesłało do Kirgistanu. W 1946 matka, jako żona Polaka, złożyła dokumenty repatriacyjne i razem z córką i babką wyjechały do Polski. Początkowo mieszkały w Nowej Rudzie. W 1949 przeprowadziły się do Wrocławia.
W styczniu 1962 Anna German uzyskała tytuł magistra geologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Jako piosenkarka debiutowała w 1960 we wrocławskim Kalamburze.
Koncertowała w Polsce, Włoszech, Francji. Dawała też koncerty dla Polonii na całym świecie. Jednak szczególnie wielbiona była przez Rosjan, gdzie miała dziesiątki koncertów, a rosyjskie wydania jej płyt trudno zliczyć.
W 1967, wracając z koncertu we Włoszech, uległa poważnemu wypadkowi samochodowemu. Podczas trzyletniej rekonwalescencji napisała książkę biograficzną „Wróć do Sorrento” o swojej pracy artystycznej we Włoszech.
Na scenę powróciła w 1970 r. W 1972 wyszła za mąż za Zbigniewa Tucholskiego. W 1975 urodził się ich syn Zbigniew. Z powodu macierzyństwa Anna German na rok zawiesiła działalność artystyczną.
W połowie lat 70. wykryto u niej raka. Jesienią 1980, po powrocie z koncertów w Australii nastąpił nawrót choroby zdiagnozowanej jako rak kości. Po dwóch latach przegrała walkę z ciężką chorobą. Umarła nocą z 25 sierpnia na 26 sierpnia 1982 w warszawskim Szpitalu Klinicznym przy ulicy Szaserów.
Pogrzeb Anny German odbył się 30 sierpnia 1982 r. Artystka została pochowana na Cmentarzu Ewangelicko-Reformowanym w Warszawie.
Obecny, 10-odcinkowy serial, nie jest pierwszym filmem, jaki został w Rosji poświęcony Annie German. Wcześniej filmową biografię polskiej piosenkarki zrealizował rosyjski adwentystyczny ośrodek radiowo-telewizyjny „Głos Nadziei”.
Kresy24.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!