Tematem spotkania polskich i ukraińskich historyków, organizowanego już po raz piąty pod egidą polskiego i ukraińskiego IPN, które rozpocznie się 19 października w Czerkasach na Ukrainie i zakończy się 22 października, będą „wydarzenia na Chełmszczyźnie w latach 1942-44 w kontekście zbrodni wołyńskiej”.
O tematyce V Forum poinformował Polską Agencję Prasową dyrektor Biura Badań Historycznych IPN Mirosław Szumiło, który przypomniał, że sprawa ludobójstwa Polaków na Wołyniu pojawiła się w ubiegłym roku na posiedzeniu forum w Kijowie.
Historycy ukraińscy poprosili nas o zajęcie się sprawą represji, których we wschodniej Lubelszczyźnie mieli dopuścić się Polacy wobec Ukraińców, jeszcze przed kulminacją zbrodni wołyńskiej latem 1943 roku. Ich zdaniem, mogą to być źródła zbrodni, którą strona ukraińska chce widzieć jedynie jako „konflikt polsko-ukraiński” czy też „tragedię”. My się z ich tezami nie zgadzamy i to spotkanie ma służyć temu, żeby sobie tę sprawę wyjaśnić – powiedział dyr. Szumiło.
Historyk IPN dodał , że podczas forum naukowcy z obu krajów postarają się rozstrzygnąć, czy wydarzenia na Chełmszczyźnie i szerzej na wschodniej Lubelszczyźnie, mogły być przyczyną zbrodni popełnionej na Polakach przez ukraińskich nacjonalistów na Wołyniu i na terenie Galicji Wschodniej.
Badacze z Polski i Ukrainy najprawdopodobniej omówią również polskie akcje odwetowe, do których doszło po ludobójstwie dokonanym przez Ukraińców na Polakach.
Z polskiej strony w obradach udział wezmą: prof. Grzegorz Hryciuk, prof. Grzegorz Mazur, prof. Grzegorz Motyka, prof. Jan Pisuliński, prof. Waldemar Rezmer, dr Mariusz Zajączkowski i dr Dorota Lewsza – sekretarz. Podczas spotkania obecni będą również prof. Mirosław Szumiło, dyrektor Biura Badań Historycznych IPN oraz, w charakterze zaproszonego eksperta, prof. Igor Hałagida, p.o. naczelnika Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Gdańsku.
Ze strony ukraińskiej w obradach Forum będą uczestniczyli: prof. Bohdan Hudź, prof. Ihor Iliuszyn, prof. Iwan Patrylak, prof. Jurij Szapował, dr Wołodymyr Wiatrowycz – prezes Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej, prof. Łeonid Zaszkilniak i dr Ołena Humeniuk – sekretarz.
Czytaj również:
Kresy24.pl na podstawie informacji PAP (HHG)
7 komentarzy
Wołyń1943
18 października 2017 o 15:24I. Hałagida – ukraiński naukowiec ma być ekspertem strony polskiej w tak drażliwych kwestiach stosunków polsko-ukraińskich? Groteska? Komedia? Czy tragifarsa?
kresowiak
18 października 2017 o 18:16Obraz polskiej polityki zagranicznej prowadzonej w stosunku do naszych wschodnich sąsiadów jest porażający. Z jednymi pragniemy iśc na wojnę, a drugich kochamy nawet gdy plują nam w twarz. Nasze władzy zdają się tego nie widzieć i zachowują się odwrotnie od tego co wydawałoby się racjonalne, a każdego, kto takie zachowanie krytykuje domyślnie nazywają „ruskim agentem”.
Doprawdy trudno zrozumieć jaka racja stanu powoduje, że bezwarunkowo popieramy kraj taki jak Ukraina, który każdego dnia staje się coraz bardziej antypolski i to nawet w działaniach oficjalnych władz, a nie tylko szurniętych nacjonalistów z Prawego Sektora.
Doktorek
18 października 2017 o 19:34„Naukowcy”, przepraszam bardzo, ale jaki dorobek naukowy ma Wiatrowycz. Warto sprawdzić jak środowiska naukowe oceniają te jego rewelacje.
Mike
18 października 2017 o 19:58Cejrowski powiedział z głupkami się nie rozmawia, tak to widzę
ltp
18 października 2017 o 22:28Trzeba czasu, zeby Ukraińcom bolszewizm z głowy wyparował. To może wtedy zaczną logicznie myśleć
Red
19 października 2017 o 10:39Nie bolszewizm lecz banderyzm .
Ula
19 października 2017 o 15:11Ja bym powiedziała, że i to, i to.