Kancelaria Sejmu upubliczniła dzienniki urzędowe wydawane przez władze RP na uchodźstwie z lat 1939-1990. To mało znane dokumenty i akty prawne, które nie były wymieniane ani przywoływane w okresie PRL. Są już dostępne w systemach informatycznych Kancelarii Sejmu i Rządowego Centrum Legislacji.
Akt upublicznienia historycznych dokumentów odbył się wczoraj (4 października) w obecności Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego i Prezes Rady Ministrów Beaty Szydło. – Mamy obowiązek należycie potraktować cały dorobek normatywny władz polskich, które tak wytrwale prowadziły Naród w jego walce z okupantem – podkreślił Marszałek Sejmu podczas uroczystości.
Marek Kuchciński mówił o doniosłości wydarzenia, które odbyło się w Sejmie. Jak powiedział, jest to przywrócenie Polsce dorobku prawnego naszego Państwa, władz działających na emigracji. – Zachowujemy w ten sposób ciągłość ustrojową państwowości polskiej – zaznaczył Marszałek Sejmu. Zwrócił uwagę na fakt, że prawo tworzone i publikowane przez polskie władze na uchodźstwie począwszy od 1939 r. nie było upubliczniane w kraju w żadnych urzędowych wykazach, nie tylko w okresie PRL, ale i w III RP. – Upubliczniając dzisiaj historyczne akty normatywne w oficjalnym, prowadzonym obecnie przez Kancelarię Sejmu Internetowym Systemie Aktów Prawnych, dajemy wyraz generalnej zmianie postrzegania naszej państwowej tożsamości – powiedział.
Przypomniał, że Sejm wraz z Senatem stanowi władzę prawodawczą i jest dokładnym zwierciadłem woli narodu, prawa Rzeczpospolitej Polskiej stanowione przez jego przedstawicieli muszą być jawnie i powszechnie dostępne, a wraz z odzyskaniem niepodległości, podstawowym miejscem publikacji polskiego prawa stał się Dziennik Ustaw RP. – Ta gazeta urzędowa, opatrzona orłem w koronie urosła do roli jednego z insygniów władzy państwowej i symboli naszej polskiej państwowości – tak jest do dziś i tak było w przeszłości – mówił.
Premier Beata Szydło zaznaczyła, że polski rząd na uchodźstwie i Polskie Państwo Podziemne, mimo że nie mogły realizować swoich zadań w Ojczyźnie, nigdy nie zaprzestały swojej działalności. – Symboliczny akt upublicznienia dzienników urzędowych władz RP na uchodźstwie ma na celu podkreślenie ciągłości suwerennej władzy państwowej, zakotwiczonej w tradycji II RP – powiedziała premier. Jak podkreśliła, jest to także akt zwrócenia należytego szacunku i oddania hołdu tym, którzy przez wiele lat podejmowali działania propaństwowe, dbania o funkcjonowanie polskiego Państwa na uchodźstwie.
– Musimy pamiętać o tym, że polskie Państwo jest dla nas wartością nadrzędną, jest dla każdego obywatela Polski obowiązkiem – zaznaczyła szefowa rządu. – To, że dzisiaj jesteśmy w polskim parlamencie, żyjemy w suwerennym, niepodległym polskim państwie, możemy spojrzeć na dokumenty przygotowywane przez naszych poprzedników, to dowód tego, że polskie Państwo trwało, trwa i będzie trwać.
O istocie upublicznienia aktów prawnych i innych dokumentów władz RP na uchodźstwie mówił doradca Marszałka Sejmu prof. Jan Majchrowski. – W PRL Dziennik Ustaw wydawany na uchodźstwie od 1939 r. był zupełnie przemilczany i jako nieistniejący. Trudno się z tym pogodzić, ale można zrozumieć. Trudno jednak zrozumieć rozciągnięcie tej samej praktyki na okres III RP.
Udostępnienie wszystkim całego dorobku normatywnego władz RP na uchodźstwie z lat 1939-1990 w nowoczesnych systemach informatycznych prowadzonych przez Kancelarię Sejmu i Rządowe Centrum Legislacji nie zmienia istniejącego stanu prawnego. Stanowi wypełnienie bezpodstawnie utrzymywanej luki obejmującej polskie prawodawstwo lat II wojny światowej oraz powojennej aktywności władz RP na uchodźstwie. W systemach informatycznych Kancelarii Sejmu i Rządowego Centrum Legislacji segment ustawodawstwa władz RP na emigracji jest oddzielony w sposób klarowny od pozostałych aktów normatywnych.
Kresy24.pl/sejm.gov.pl, L24.lt, PAP (HHG)
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!