Wizyta we Lwowie przedstawicieli Fundacji „Wolność i Demokracja”, wydawcy naszego portalu, była okazją do rozmowy z dziennikarzami polskich mediów na Ukrainie o ich zadaniach wobec aktualnych wydarzeń i oczekiwaniach wobec Polski.
Fundację Wolność i Demokracja reprezentowali prezes Michał Dworczyk, Lilia Luboniewicz i Rafał Dzięciołowski. Uczestniczyli w nim również konsulowie Jacek Żur i Marian Orlikowski z Konsulatu Generalnego RP we Lwowie. Obecni byli przedstawiciele mediów polskich z całej Ukrainy: dziennikarze redakcje gazet, periodyków, radia i programów telewizyjnych.
Tematem spotkania była m.in. prezentacja wydawnictw oraz cały szereg apeli o umożliwienie szerszego dostępu do wydań internetowych prasy polskiej, do serwisów PAP oraz innych, skąd można czerpać informacje o wydarzeniach w Polsce. W mediach ukraińskich tego rodzaju notatki w ostatnich czasach sprowadzają się do informacji o wsparciu Polski dążeń europejskich Ukrainy. Natomiast o bezpośrednich wydarzeniach w Kraju nie ma za dużo informacji. Niestety, na polskich portalach informacyjnych oraz na portalach poważnych periodyków większość informacji jest płatna.
W obecnej sytuacji, gdy redakcje w Polsce, dochody czerpią z prenumeraty wydań cyfrowych, nie zawsze można uzyskać dostęp do informacji. Mówili o tym na spotkaniu także przedstawiciele Fundacji, obiecując stworzyć swego rodzaju bazę informacyjną, z której można będzie korzystać bezpłatnie. Padła też propozycja o możliwości zamawiania konkretnych materiałów czy informacji, które mogą być przygotowywane na zamówienie Fundacji.
Przedstawiciele Fundacji zapewnili o swej pomocy merytorycznej polskim mediom. Chodzi głównie o poziom językowy i korektę prasy. Są regiony, gdzie nie ma dość wykwalifikowanej kadry dziennikarskiej, piszącej po polsku. Fundacji zależy na podniesieniu poziomu prasy polskiej na Ukrainie i, co za tym idzie, poprawę ogólnej znajomości języka polskiego, Nie jest bowiem tajemnicą, że wiele lokalnych polskich gazet służy jako materiał dydaktyczny przy nauczaniu języka polskiego. Szczególnie dotyczy to regionów wschodnich, gdzie polskość zaczyna się intensywnie odradzać. Język polski jest też coraz bardziej popularny również wśród ludności ukraińskiej, a Ukraińcy stanowią coraz większą część czytelników. Jak wynika z danych przytoczonych przez konsula Mariana Orlikowskiego, język polski jest trzecim co do popularności językiem obcym na Ukrainie (po rosyjskim i angielskim).
Spotkanie posłużyło również do nawiązaniu kontaktów pomiędzy polskimi dziennikarzami z różnych regionów Ukrainy, omawiano sprawy organizacyjne tworzonej Federacji Mediów Polskich na Wschodzie, umawiano się na wymianę korespondencji pomiędzy redakcjami i zacieśnienie współpracy międzyregionalnej.
Wymieniano wrażenia z ostatnich wydarzeń na Ukrainie. W tym miejscu, warto wspomnieć, że wszystkie media polskie na Wschodzie, podobnie jak ich czytelnicy, mieszkający na Ukrainie Polacy, poparły dokonujące się na Ukrainie zmiany, relacjonując na bieżąco wydarzenia ostatnich miesięcy.
Spotkanie dziennikarzy polskich mediów na Ukrainie z przedstawicielami Fundacji Wolność i Demokracja odbyło się 23 marca br. we Lwowie.
Kresy24.pl za: Krzysztof Szymański, Kurier Galicyjski
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!