1 marca 2023 roku, w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, podczas uroczystej gali wieńczącej trzecią edycję Festiwalu Kultury Narodowej „Pamięć i Tożsamość”, Polski Teatr „Studio” w Wilnie został wyróżniony prestiżową nagrodą – Złotym Ryngrafem dla najlepszych twórców.
Festiwal Kultury Narodowej „Pamięć i Tożsamość” to wyjątkowe wydarzenie, które promuje treści o tematyce tożsamościowej, upamiętnia historię naszego kraju i dokonania wybitnych Polaków. Jego nazwa została zaczerpnięta z tytułu ostatniej książki-wywiadu Papieża św. Jana Pawła II, której tematem jest człowiek – świadek wydarzeń XX wieku, poszukujący tożsamości i znaczenia słów „Ojczyzna”, „Naród”, „Europa”. Festiwal powstał z inicjatywy Telewizji Polskiej i zgodnie z misją nadawcy publicznego wspiera polskich twórców oraz ich twórczość.
Podczas wydarzenia widzowie mają unikalną okazję, by zapoznać się z najnowszymi produkcjami i koprodukcjami Telewizji Polskiej. Oferta prezentowana jest w następujących kategoriach: „Film i serial fabularny”, „Film i serial dokumentalny”, „Teatr”, „Rekonstrukcja”, „Koncert i widowisko”, „Publicystyka kulturalno-historyczna” oraz dedykowana dzieciom „Polak mały”. Dodatkową atrakcją są kategorie specjalne, nawiązujące do ważnych rocznic.
Najlepsi twórcy zostają uhonorowani statuetkami Złotych i Platynowych Ryngrafów, które nawiązują do pamiątek po poległych bohaterach narodowych. Statuetkę otrzymuje też produkcja, która zdobędzie najwięcej głosów publiczności.
Festiwal jest organizowany co roku w dniach od 22 lutego do 1 marca, a jego pierwsza edycja odbyła się w roku 2021. Ogłoszenie laureatów i przyznanie nagród ma miejsce podczas uroczystej gali w dniu 1 marca, w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
W tym roku w kategorii „Teatr” za najlepszą realizację uznano „Dom na granicy” w reżyserii Edwarda Kiejzika z Polskiego Teatru „Studio” w Wilnie. Równorzędną nagrodę za spektakl „Komedianci, czyli Konrad nie żyje” odebrał autor Bronisław Wildstein oraz reżyser Andrzej Mastalerz.
Przypomnijmy, iż TVP Wilno i Polski Teatr „Studio” w Wilnie od 30 lipca 2022 roku pracowały wspólnie nad nową produkcją dla Teatru Telewizji – rozpoczęły się wówczas zdjęcia do inscenizacji „Domu na granicy” według Sławomira Mrożka.
W dramacie Mrożka akcja rozgrywa się pozornie w zwykłym domu, w którym zamieszkuje rodzina bohatera. Pewnego wieczoru jednak, wraz z pojawieniem się tajemniczych dyplomatów wszystko „staje na głowie”. Oświadczają oni, że oto przez środek domu przebiegać będzie granica, dzieląca przestrzeń dwóch państw… Jak to u Mrożka, od momentu absurdalnego zdarzenia, komiczne i dramatyczne sytuacje tylko się potęgują. Trwa kontrola celna pośrodku domu, dochodzi do nocnego przemytu towarów przez łóżko bohatera, czy rozstrzelania Babci, która przekroczyła granicę bez paszportu… W obliczu wojny na Ukrainie dramat znowu stał się niezwykle aktualny!
Dodać warto, iż to już szósta filmowa produkcja Polskiego Teatru „Studio” w Wilnie. Na scenie teatralnej „Dom na granicy” pojawił się w 2009 roku na deskach Teatru Miejskiego w Gdyni, a w roku 2012 został zaprezentowany w ramach Festiwalu „R@PORT” w Gdyni, gdzie go obejrzał autor, Sławomir Mrożek, z którym wówczas odbyła się dyskusja na temat jego sztuki, co zapewne było inspiracją do dalszej pracy nad inscenizacją dla Teatru Telewizji.
Równocześnie była to już trzecia – po „Wileńskie Do siego roku“ i „Król Maciuś I” – tegoroczna premiera Polskiego Teatru „Studio” w Wilnie, a współpraca z Teatrem Telewizji stała się nieodłączną częścią działalności „Studia”.
W spektaklu w reżyserii Edwarda Kiejzika oraz realizatora telewizyjnego Dariusza Pawelca, wystąpili aktorzy Polskiego Teatru „Studio” w Wilnie oraz goście z Polski, Ukrainy i Białorusi.
Jak powiedział red. Ilonie Lewandowskiej („Kurier Wileński”) po odebraniu nagrody Złotego Ryngrafu Edward Kiejzik:
„To bardzo ważne wyróżnienie, najpierw ze względu na grono nominowanych, w którym się znaleźliśmy. To było osiem naprawdę bardzo dobrych spektakli, które realizowały świetne zespoły, więc naprawdę mamy powód do dumy. Poza tym, to nasza pierwsza tego rodzaju nagroda w Polsce, która świadczy o tym, że nasz teatr w ciągu ostatnich lat wzniósł się na o wiele wyższy poziom. Wyrośliśmy z pasji konkretnych osób jako teatr amatorski, ale rośliśmy tak samo jak potrzeby polskiego widza na Wileńszczyźnie. Teraz, dzięki ogromnemu zaangażowaniu naszego zespołu, a także bardzo dużemu wsparciu i zaufaniu ze strony TVP, konkurujemy z najlepszymi.
Kiedy TVP Wilno zaproponowało nam po raz kolejny przygotowanie spektaklu na 17 września, a więc dzień, który dla nas jest symbolem zdrady, zawłaszczania naszych domów i ojczyzny zaproponowałem «Dom na granicy» Mrożka, spektakl, który dla mnie jest szczególnie ważny, bo wiążą się z nim moje początki jako reżysera”.
Spektakl „Dom na granicy”:
- Reżyseria teatralna: Edward Kiejzik,
- Reżyseria filmowa i zdjęcia: Dariusz Pawelec,
- Kierownik artystyczny: Lila Kiejzik,
- Asystentka reżysera: Kinga Lewko,
- Scenografia: Julija Ciurupa,
- Kostiumy: Aldona Meirovič,
- Choreografia: Malika Achilova,
- Światło: Edwin Nowickij, Matas Galdikas,
- Dźwięk: Ignas Mateika, Vytautas Valiūnas,
- Charakteryzacja: Elena Permogorskaja, UAB Grimo Akademija, Viktorija Obora,
- Asystentki: Anastasija Dubravina, Kristina Gudaitė,
- Kierownik produkcji: Mirosław Bieraza,
- Produkcja wykonawcza: Edward Kiejzik,
- Operator kamery: Jaroslav Gavrin, Mateusz Mozyro,
- Ostrzyciel: Rajmond Maldis, Mindaugas Docaitis,
- Asystent operatora: Aleksander Galicki,
- Wózkarz: Ryszard Branicki,
- Mistrz oświetlenia: Mikołaj Paprocki,
- Postprodukcja, montaż, korekcja barwna, montaż dźwięku: Bartłomiej Wasilewski Dasein Media,
- Kierownik planu: Renata Semaškienė, Ewald Satkiewicz,
- Inspicjent: Mirosław Marcinkiewicz, Ernestas Lenkauskas,
- Technik na planie: Marek Widuto,
- Fotosy: Ričardas Grigas.
Obsada:
- Ja: Oskar Wygonowski,
- Żona: Dorota Bartoszewicz,
- Teść: Wiktor Lafarowicz,
- Teściowa: Jagoda Ewa Rall,
- Eryczek: Jacek Orszewski,
- Dyplomata I: Piotr Cyrwus,
- Dyplomata II: Paweł Gładyś ,
- Kapitan saperów: Marek Pszczołowski,
- Przemytnik: Grzegorz Jakowicz,
- Celnik I: Edgar Krivelis,
- Celnik II: Witalij Walentynowicz,
- Strażnik: Artur Dowgiało,
- Wojsko: Ernestas Lenkauskas, Sergej Tolstsikau, Krzysztof Stankiewicz, Tomas Grablewski, Paweł Jarmolowicz, Dominik Pszczołowski.
RES
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!