1 marca 2023 roku, w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, podczas uroczystej gali wieńczącej trzecią edycję Festiwalu Kultury Narodowej „Pamięć i Tożsamość”, Polski Teatr „Studio” w Wilnie został wyróżniony prestiżową nagrodą – Złotym Ryngrafem dla najlepszych twórców.

Fragment spektaklu Polskiego Teatru „Studio” pt. „Domu na granicy”, według Sławomira Mrożka, którego premiera odbyła się w TVP Wilno, 12 listopada 2022 r.
Fot. Ričardas Grigas/https://zw.lt
Festiwal Kultury Narodowej „Pamięć i Tożsamość” to wyjątkowe wydarzenie, które promuje treści o tematyce tożsamościowej, upamiętnia historię naszego kraju i dokonania wybitnych Polaków. Jego nazwa została zaczerpnięta z tytułu ostatniej książki-wywiadu Papieża św. Jana Pawła II, której tematem jest człowiek – świadek wydarzeń XX wieku, poszukujący tożsamości i znaczenia słów „Ojczyzna”, „Naród”, „Europa”. Festiwal powstał z inicjatywy Telewizji Polskiej i zgodnie z misją nadawcy publicznego wspiera polskich twórców oraz ich twórczość.
Podczas wydarzenia widzowie mają unikalną okazję, by zapoznać się z najnowszymi produkcjami i koprodukcjami Telewizji Polskiej. Oferta prezentowana jest w następujących kategoriach: „Film i serial fabularny”, „Film i serial dokumentalny”, „Teatr”, „Rekonstrukcja”, „Koncert i widowisko”, „Publicystyka kulturalno-historyczna” oraz dedykowana dzieciom „Polak mały”. Dodatkową atrakcją są kategorie specjalne, nawiązujące do ważnych rocznic.
Najlepsi twórcy zostają uhonorowani statuetkami Złotych i Platynowych Ryngrafów, które nawiązują do pamiątek po poległych bohaterach narodowych. Statuetkę otrzymuje też produkcja, która zdobędzie najwięcej głosów publiczności.
Festiwal jest organizowany co roku w dniach od 22 lutego do 1 marca, a jego pierwsza edycja odbyła się w roku 2021. Ogłoszenie laureatów i przyznanie nagród ma miejsce podczas uroczystej gali w dniu 1 marca, w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
W tym roku w kategorii „Teatr” za najlepszą realizację uznano „Dom na granicy” w reżyserii Edwarda Kiejzika z Polskiego Teatru „Studio” w Wilnie. Równorzędną nagrodę za spektakl „Komedianci, czyli Konrad nie żyje” odebrał autor Bronisław Wildstein oraz reżyser Andrzej Mastalerz.
Przypomnijmy, iż TVP Wilno i Polski Teatr „Studio” w Wilnie od 30 lipca 2022 roku pracowały wspólnie nad nową produkcją dla Teatru Telewizji – rozpoczęły się wówczas zdjęcia do inscenizacji „Domu na granicy” według Sławomira Mrożka.
W dramacie Mrożka akcja rozgrywa się pozornie w zwykłym domu, w którym zamieszkuje rodzina bohatera. Pewnego wieczoru jednak, wraz z pojawieniem się tajemniczych dyplomatów wszystko „staje na głowie”. Oświadczają oni, że oto przez środek domu przebiegać będzie granica, dzieląca przestrzeń dwóch państw… Jak to u Mrożka, od momentu absurdalnego zdarzenia, komiczne i dramatyczne sytuacje tylko się potęgują. Trwa kontrola celna pośrodku domu, dochodzi do nocnego przemytu towarów przez łóżko bohatera, czy rozstrzelania Babci, która przekroczyła granicę bez paszportu… W obliczu wojny na Ukrainie dramat znowu stał się niezwykle aktualny!
Dodać warto, iż to już szósta filmowa produkcja Polskiego Teatru „Studio” w Wilnie. Na scenie teatralnej „Dom na granicy” pojawił się w 2009 roku na deskach Teatru Miejskiego w Gdyni, a w roku 2012 został zaprezentowany w ramach Festiwalu „[email protected]” w Gdyni, gdzie go obejrzał autor, Sławomir Mrożek, z którym wówczas odbyła się dyskusja na temat jego sztuki, co zapewne było inspiracją do dalszej pracy nad inscenizacją dla Teatru Telewizji.
Równocześnie była to już trzecia – po „Wileńskie Do siego roku“ i „Król Maciuś I” – tegoroczna premiera Polskiego Teatru „Studio” w Wilnie, a współpraca z Teatrem Telewizji stała się nieodłączną częścią działalności „Studia”.
W spektaklu w reżyserii Edwarda Kiejzika oraz realizatora telewizyjnego Dariusza Pawelca, wystąpili aktorzy Polskiego Teatru „Studio” w Wilnie oraz goście z Polski, Ukrainy i Białorusi.
Jak powiedział red. Ilonie Lewandowskiej („Kurier Wileński”) po odebraniu nagrody Złotego Ryngrafu Edward Kiejzik:
„To bardzo ważne wyróżnienie, najpierw ze względu na grono nominowanych, w którym się znaleźliśmy. To było osiem naprawdę bardzo dobrych spektakli, które realizowały świetne zespoły, więc naprawdę mamy powód do dumy. Poza tym, to nasza pierwsza tego rodzaju nagroda w Polsce, która świadczy o tym, że nasz teatr w ciągu ostatnich lat wzniósł się na o wiele wyższy poziom. Wyrośliśmy z pasji konkretnych osób jako teatr amatorski, ale rośliśmy tak samo jak potrzeby polskiego widza na Wileńszczyźnie. Teraz, dzięki ogromnemu zaangażowaniu naszego zespołu, a także bardzo dużemu wsparciu i zaufaniu ze strony TVP, konkurujemy z najlepszymi.
Kiedy TVP Wilno zaproponowało nam po raz kolejny przygotowanie spektaklu na 17 września, a więc dzień, który dla nas jest symbolem zdrady, zawłaszczania naszych domów i ojczyzny zaproponowałem «Dom na granicy» Mrożka, spektakl, który dla mnie jest szczególnie ważny, bo wiążą się z nim moje początki jako reżysera”.
Spektakl „Dom na granicy”:
- Reżyseria teatralna: Edward Kiejzik,
- Reżyseria filmowa i zdjęcia: Dariusz Pawelec,
- Kierownik artystyczny: Lila Kiejzik,
- Asystentka reżysera: Kinga Lewko,
- Scenografia: Julija Ciurupa,
- Kostiumy: Aldona Meirovič,
- Choreografia: Malika Achilova,
- Światło: Edwin Nowickij, Matas Galdikas,
- Dźwięk: Ignas Mateika, Vytautas Valiūnas,
- Charakteryzacja: Elena Permogorskaja, UAB Grimo Akademija, Viktorija Obora,
- Asystentki: Anastasija Dubravina, Kristina Gudaitė,
- Kierownik produkcji: Mirosław Bieraza,
- Produkcja wykonawcza: Edward Kiejzik,
- Operator kamery: Jaroslav Gavrin, Mateusz Mozyro,
- Ostrzyciel: Rajmond Maldis, Mindaugas Docaitis,
- Asystent operatora: Aleksander Galicki,
- Wózkarz: Ryszard Branicki,
- Mistrz oświetlenia: Mikołaj Paprocki,
- Postprodukcja, montaż, korekcja barwna, montaż dźwięku: Bartłomiej Wasilewski Dasein Media,
- Kierownik planu: Renata Semaškienė, Ewald Satkiewicz,
- Inspicjent: Mirosław Marcinkiewicz, Ernestas Lenkauskas,
- Technik na planie: Marek Widuto,
- Fotosy: Ričardas Grigas.
Obsada:
- Ja: Oskar Wygonowski,
- Żona: Dorota Bartoszewicz,
- Teść: Wiktor Lafarowicz,
- Teściowa: Jagoda Ewa Rall,
- Eryczek: Jacek Orszewski,
- Dyplomata I: Piotr Cyrwus,
- Dyplomata II: Paweł Gładyś ,
- Kapitan saperów: Marek Pszczołowski,
- Przemytnik: Grzegorz Jakowicz,
- Celnik I: Edgar Krivelis,
- Celnik II: Witalij Walentynowicz,
- Strażnik: Artur Dowgiało,
- Wojsko: Ernestas Lenkauskas, Sergej Tolstsikau, Krzysztof Stankiewicz, Tomas Grablewski, Paweł Jarmolowicz, Dominik Pszczołowski.
RES
Dodaj komentarz