Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP poinformowało, że udało się doprowadzić do uwolnienia 10 więźniów politycznych na Białorusi
Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński powiedział, że dzięki Polsce zaczęły narastać międzynarodowe naciski na Białoruś w sprawie uwolnienia więźniów politycznych.
Paweł Jabłoński podkreślił na antenie Polskiego Radia , że choć wysiłki dyplomatyczne w stosunkach z Białorusią są zawodne, Polsce udaje się osiągnąć pewne sukcesy w uwalnianiu niektórych więźniów politycznych, głównie białoruskich Polaków:
„Udało nam się osiągnąć cel nawet w przypadku kilkunastu osób. Nie chcę mówić o szczegółach tych przypadków, ponieważ za każdym razem potrzebne było indywidualne podejście. W przypadku takich negocjacji należy zachować ostrożność. Najważniejszym sukcesem było uwolnienie więźniów politycznych.
Mówię teraz o Polakach, którzy siedzą w białoruskich więzieniach, bo to jest dla nas priorytetowe, ale trzeba pamiętać, że na Białorusi jest ponad 1500 osób przetrzymywanych z powodów politycznych”.
W marcu 2021 r. wtak zwanej „polskiej sprawie” aresztowani zostali liderzy poolskiej mniejszości na Białorusi. Andżelika Borys, Andrzej Poczobut, a także troje przedstawicieli niezarejestrowanego Związku Polaków Białorusi (ZPB) z Lidy, Wołkowyska i Brześcia – Irena Biarnacka, Maria Tiszkowska i Anna Paniszewa. Wszyscy zostali oskarżeni o „podżeganie do wrogości”, artykuł przewidywał do 12 lat więzienia.
Dwa miesiące później Biernacka, Tiszkowska i Paniszewa zostały zwolnione, ale jak się okazało już w Polsce, dostały bilet w jedną stronę, czyli dokąd trwa reżim Łukaszenki, do swoich domów wrócić już nie mogą.
Wiadomo, że Andrzejowi Poczobutowi zaproponowano również zwolnienie zza krat, ale odmówił, bo nie wyobraża sobie życia poza Białorusią, ukochanym Grodnem.
Andżelika Borys została zwolniona z aresztu śledczego rok po roku spędzonym w nieludzkich warunkach w więzieniu w Żodzino.
W połowie marca Parlament Europejski w specjalnej rezolucji wezwał władze białoruskie do uwolnienia Alesia Bialackiego , a także polskiego dziennikarza Andrzeja Poczobuta i wszystkich innych więźniów politycznych.
ba za svaboda.org/ polskieradio.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!