13 maja 2022 r. polski rząd przyjął uchwałę ws. wypowiedzenia porozumienia z Rosją ws. budowy systemów gazociągów do tranzytu gazu przez terytorium Polski i dostawach rosyjskiego gazu z Rosji – powiedziała Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska. Jak podaje PAP, nota w tej sprawie ma zostać wysłana przez polskie MSZ jeszcze w poniedziałek.
Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa stwierdziła jednoznacznie, że wygaśnięcie porozumienia w sposób jednoznaczny i stanowczy kończy historię polsko-rosyjskich relacji gazowych.
Uchwała dotyczy wypowiedzenia porozumienia o budowie systemu gazociągów dla tranzytu gazu rosyjskiego przez terytorium RP i dostawach rosyjskiego gazu do Polski, które podpisano w Warszawie 25 sierpnia 1993 r. Porozumienie było wielokrotnie aneksowane, ostatni protokół o wniesieniu zmian, podpisano między przedstawicielami Polski i Rosji 29 października 2010 r.
Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski pytany w Polskim Radiu, co dalej z umowami jamalskimi, odpowiedział: „Jesteśmy w trakcie wojny prowadzonej przez Rosję przy pomocy dostaw energii i gazu. I to są kwestie zupełnie bieżące. Ale równocześnie prowadzimy strategię oddzielenia się od rosyjskich dostaw, wyprowadzenia Polski z rosyjskiego monopolu Gazpromowego”.
Piotr Naimski przypomniał, że kilka miesięcy temu minister właściwy odpowiedzialny za energetykę Michał Kurtyka wszczął procedurę wypowiedzenia tych umów – – Minister Moskwa dokończyła tę procedurę, rząd przyjął uchwałę, którą premier podpisał.
Jak dodał, „w tej sprawie można powiedzieć, że mamy punkt przełomowy”.
„W styczniu 1992 roku będąc Szefem UOP w rządzie Jana Olszewskiego uczestniczyłem w sporządzaniu listy przygotowywanych do zamknięcia fabryk na skutek obniżenia ilości gazu dostarczanego z Rosji.
Po 30 latach mam satysfakcję z udziału w ostatnim etapie uwalniania Polski od rosyjskiego monopolu gazowego. W 2006 roku byłem sekretarzem stanu w rządzie PIS odpowiedzialnym za rozpoczęcie budowy gazoportu w Świnoujściu. W 2016 roku za rządów Zjednoczonej Prawicy w gazoporcie im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego przyjęliśmy pierwsze handlowe transporty skroplonego gazu /LNG/.
W październiku tego roku uruchomimy w założonym 6 lat temu terminie gazociąg BALTIC PIPE łączący Polskę ze złożami gazu na norweskim szelfie.
Zbudowaliśmy gazociąg łączący Polskę z litewską Kłajpedą, kończymy interkonektor gazowy ze Słowacją.
W 2019 roku zarząd PGNiG z prezesem Piotrem Grzegorzem Woźniakiem formalnie zapowiedział koniec długoterminowego kontraktu z Gazpromem 31 grudnia 2022 roku.
27 kwietnia br. Gazprom przerwał dostawy z obowiązującego jeszcze kontraktu łamiąc swoje zobowiązania. Dzięki już uruchomionym inwestycjom Gaz-System, niemal pełnym magazynom gazu i nowym kontraktom zakupowym PGNiG odbiorcy gazu w Polsce są bezpieczni.
Po 30 latach relacje gazowe między Polską i Rosją dobiegły końca. Rosyjski szantaż gazowy, używanie dostaw gazu jako narzędzia politycznych nacisków nie będzie więcej możliwe. Dziękuję wszystkim, którzy przez ostatnie 30 lat działali na rzecz odzyskania przez Polskę swobody w wyborze dostawców gazu rozumiejąc, że bezpieczeństwo energetyczne to kwestia fundamentalna dla niepodległości naszego kraju. Mam nadzieję, że ci, który w okresie minionych 30 lat starali się utrzymać zależność surowcową Polski od Rosji nigdy więcej nie będą już mogli tego robić. Przez ostatnie 30 lat Ci pierwsi często mi pomagali ci drudzy szkodzili Polsce”, napisał na Facebooku Piotr Naimski.
oprac. ba za biznesalert.pl/ facebook.com/Naimski/polskieradio.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!