Większość Europejczyków opowiada się za zwiększeniem wsparcia wojskowego dla Ukrainy
Jak pisze „Europejaska Prawda”, świadczą o tym wyniki badania zleconego przez Europejską Radę Stosunków Międzynarodowych, które przeprowadzono w 15 krajach, w tym na Ukrainie.
W większości krajów ponad 50% respondentów opowiada się za zwiększeniem dostaw broni i amunicji na Ukrainę, co daje tym samym przywódcom tych krajów podstawę do podejmowania właściwych decyzji.
Odwrotna opinia panuje jedynie w trzech krajach UE – Grecji, Bułgarii i Włoszech. W tych państwach panuje przekonanie, że zachodni partnerzy powinni popchnąć Ukrainę do negocjacji pokojowych z Władimirem Putinem.
Jednocześnie bezwzględna większość respondentów we wszystkich krajach sprzeciwia się potencjalnemu wysłaniu swoich wojsk na Ukrainę w celu udziału w działaniach wojennych.
Praktycznie we wszystkich 14 krajach, w których przeprowadzono badanie, Europejczycy sceptycznie odnoszą się do szans Ukrainy na zwycięstwo – z wyjątkiem Ukrainy (15. kraj w sondażu). Wiara w zakończenie wojny zwycięstwem Ukrainy dominuje jedynie w Estonii.
Tymczasem w USA wzrósł nieco udział zwolenników większej pomocy wojskowej dla Ukrainy.
Stany Zjednoczone to jedyny kraj, w którym wśród respondentów występują znaczne różnice ideologiczne w tej kwestii: 51% Amerykanów identyfikujących się jako prawicowcy uważa, że Stany Zjednoczone zapewniają Ukrainie zbyt duże wsparcie w porównaniu z 13% wśród osób o poglądach lewicowych.
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!