W lutym br. łotewskie władze lokalne ogłosiły, że polska szkoła w Krasławiu na wschodzie kraju będzie zamknięta. W tej chwili rząd Łotwy przeznaczył jednak pieniądze na jej funkcjonowanie w obecnym roku szkolnym – podał portal LSM.
Łotewskie Ministerstwo Oświaty i Nauki poinformowało, że rząd przychylił się do propozycji resortu dotyczącej przeznaczenia samorządowi krasławskiemu 140 tys. euro na zapewnienie procesu edukacyjnego w roku szkolnym 2023/2024 w miejscowej Polskiej Szkole Podstawowej im. hr. Platerów.
Polska Szkoła Podstawowa im. hr. Platerów w Krasławiu (Krāslavas gr. Plateru v.n. Poļu pamatskola, Krāslava, ul. Rēzeknes 39) rozpoczęła swoją działalność w roku 1991, jako szkoła z polskim językiem nauczania. W roku 2002 został dobudowany nowy gmach. 14 września 2002 roku szkole nadano imię hr. Platerów. Szkoła realizuje podstawowy program nauczania mniejszości narodowej i obowiązkowy program nauczania mniejszości narodowej w grupie przedszkolnej. W szkole jest 45 uczniów, pracuje 16 nauczycieli, 2 nauczycielki z Polski, skierowane do pracy przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą.
Podstawowe cele szkoły: wspomagać harmonijny i twórczy rozwój każdego ucznia, przyczyniać się do świadomości niezbędnej, by orientować się w otaczającym świecie, rozwijać wiedzę potrzebną do życia osobistego i społecznego; umożliwić naukę w języku łotewskim i polskim, pogłębić znajomość kultury, tradycji i dziedzictwa historyczno-kulturowego.
Szkoła posiada bibliotekę, salę sportową, gabinety fizyki, chemii, historii, informatyki, matematyki, pracy techniki, języków. Szkoła prowadzi kółko sportowe, zespół wokalny, kółko dramatyczne, dziennikarskie, fakultety z przedmiotów i zajęcia świetlicowe.
Informacja o 140 tys. euro to „ogromna radność”
– powiedziała serwisowi LSM p.o. dyrektora polskiej szkoły w Krasławiu Alona Cziżevska.
Jak podkreśliła, placówka rozpoczęła
„ten rok szkolny wyłącznie dzięki wysiłkom Polski”.
Zaznaczyła, że w ostatnim czasie do szkoły przyjeżdżali niejednokrotnie przedstawiciele Ambasady RP na Łotwie, władz i fundacji, którzy spotykali się z dziećmi i rodzicami oraz prowadzili rozmowy z samorządem i na wyższym szczeblu.
„A my po prostu pracowaliśmy i wierzyliśmy”
– podkreśliła dyrektor.
Alona Cziżevska oceniła, że Polska to dla szkoły w Krasławiu „anioł stróż”.
Dyrektor przekazała, że w tym roku nie uruchomiono pierwszej klasy w szkole, a łącznie do placówki uczęszcza tak jak wcześniej 45 dzieci.
W lutym samorząd Krasławia (łot. Kraslava) na wschodzie Łotwy podjął decyzję o zamknięciu miejscowej Polskiej Szkoły Podstawowej im. hr. Platerów. Decyzję tłumaczono zbyt wysokimi wydatkami związanymi z funkcjonowaniem placówki i małą liczbą uczniów. Przeciwko zamknięciu szkoły wypowiedział się m.in. Związek Polaków na Łotwie.
To nie pierwsze rozmowy na temat funkcjonowania polskiej szkoły w liczącym ok. 7 tysięcy mieszkańców Krasławiu. W przeszłości już podnoszono kwestię jej finansowania.
Na Łotwie działają cztery polskie szkoły: w Rydze, Dyneburgu, Rzeżycy i Krasławiu, w których łącznie uczy się ok. 1500 dzieci. W czasach sowieckich, w 1948 roku została zamknięta ostatnia polska szkoła w Dyneburgu, lecz w 1989 roku polskie szkolnictwo zostało odrodzone.
Krasław powstał w 1558 roku, w 1729 roku na ziemie krasławskie przybyli Platerowie, którzy znacznie przyczynili się do rozwoju miasta i jego okolic. Do dziś atrakcją miejską jest pałac wybudowany przez Platerów na wzgórzu, skąd rozciąga się wspaniały widok na miasto. Dzięki ich staraniom powstał kościół św. Ludwika i biblioteka, która niestety uległa zniszczeniu. Krasław uzyskał prawa miejskie w roku 1923. Obecnie miasto liczy 10,3 tysięcy mieszkańców. W związku z panowaniem w Latgalii różnych państw, Krasław jest miastem wielonarodowościowym, co zostało uwidocznione w herbie. Przedstawia on łódź i pięć wioseł symbolizujących narodowości: Łotyszy, Polaków, Rosjan, Białorusinów i Żydów.
RTR na podst.: LSM; orpeg.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!