Nawet 17 tysięcy żołnierzy Wojska Polskiego weźmie udział w operacji „Bezpieczne Podlasie”, która rozpocznie się 1 sierpnia na granicy z Białorusią
Od 1 sierpnia br. będzie funkcjonować nowa misja. Zostaną zakończone dwie operacje – jedna była szkoleniowa i jedna na rzecz ochrony granicy. Powstanie jedna operacja „Bezpieczne Podlasie”, w której będzie brało udział do 17 tys. żołnierzy. Dzisiaj znajduje się tam około 6tys. żołnierzy. Jeżeli będą potrzeby i będą takie wnioski ze strony Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Straży Granicznej, która odpowiada za ochronę granic, to skierujemy tam dodatkowe siły i środki. Dokonujemy zmian również w samym sposobie organizacji przedsięwzięcia. Teraz 18 Dywizja Zmechanizowana będzie brała odpowiedzialność za operację na granicy – powiedział wicepremier Władysław Kosiniak – Kamysz, na wspólnej konferencji resortów „siłowych”.
Minister dodał, że wdrożono wiele działań mających na celu wzmocnienie obronności. Podkreślił, że co tydzień obraduje komitet zajmujący się wojną na Ukrainie i sytuacją na granicy.
Wyciągamy wnioski z niedociągnięć naszych poprzedników, również w aspekcie opieki medycznej. Zgłoszony został wniosek o dofinansowanie placówek medycznych. Wiem, że z rezerwy pana premiera Tuska uruchamiane są środki na przykład dla szpitala w Hajnówce, ale my też podjęliśmy decyzję wspólnie z Wojskowym Instytutem Medycznym, z naszymi służbami medycznymi, na rzecz wzmocnienia zabezpieczenia medycznego ze strony wojskowej, jak również ze strony Lotniczego Pogotowia Ratunkowego”
Polityk przekazał, że do szkoleń żołnierzy skierowano policjantów, w tym tych, którzy brali udział w misji w Kosowie. Kosiniak-Kamysz zaznaczył, że wzmocnienie obronności nastąpiło na każdym poziomie, w tym w komunikacji między resortami oraz w szybkiej reakcji na nowe incydenty dotyczące bezpieczeństwa.
Wicepremier W. Kosiniak-Kamysz podkreślił, że polski rząd zabiega o umiędzynarodowienie kwestii bezpieczeństwa wschodniej granicy Polski, która jest jednocześnie granicą Sojuszu Północnoatlantyckiego i Unii Europejskiej.
– Będziemy też w dalszym ciągu prowadzić proces umiędzynarodowienia tematu wschodniej granicy Unii Europejskiej i wschodniej flanki NATO. Cieszę się że osiągnęliśmy sukces na niedawnym szczycie NATO, bo to nie było pewne do ostatniego dnia. W dokumentach podsumowujących szczyt, w stanowisku przyjętym na szczycie w Waszyngtonie sprawa granicy nie jest tylko sprawą indywidualnej odpowiedzi państw członkowskich, tylko jest sprawą sojuszniczą
– podkreślił wicepremier.
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!