Ukończony w 1938 roku obiekt był przeznaczony dla specjalistów z Uniwersytetu Warszawskiego. Swoją funkcję pełnił zaledwie przez dwa lata. Po tym, jak rozpoczęła się II wojna światowa, obserwatorium przejął Związek Sowiecki. Ostatnie badania prowadzono tutaj w czerwcu 1941 roku.
Poczynając od 2011 roku Polska sfinansowała kilka etapów prac odbudowy obserwatorium. Po remoncie z obserwatorium będą korzystali badacze nieba z Polski i z Ukrainy. Oprócz bezpośrednio obserwatorium na szczycie góry Pop Iwan będzie funkcjonowała stacja sejsmologiczna, ośrodek badawczy flory i fauny Karpackiego Parku Narodowego, międzynarodowa stacja meteorologiczna oraz ośrodek turystyczny. Przy obserwatorium będzie dyżurowała brygada ratowników górskich, którzy specjalizują się w operacjach ratunkowych w rejonie Czarnogórskiego grzbietu Karpat.
Obserwatorium Astronomiczno-Meteorologiczne, nazywane później potocznie „Białym Słoniem”, zbudowano staraniem rządu Rzeczypospolitej na szczycie Pop Iwana w latach 1936-1938 . Na pięciu piętrach obserwatorium znajdowały się czterdzieści trzy pomieszczenia. Był tu obszerny hol, mieszkania personelu, jadalnia i świetlica, biuro, pokoje gościnne, a także pomieszczenia z nowoczesną radiostacją i instrumentami meteorologicznymi. Izolowane termicznie ściany miały metr grubości i były ocieplone impregnowanym korkiem oraz wyłożone od wewnątrz cegłą. W wieży z miedzianą kopułą umieszczono astrograf z lunetą i szukaczem.
Jego kierownikiem do 18 września 1939 r. był geograf i meteorolog oraz działacz turystyczny Władysław Midowicz, który zgodnie z instrukcją ewakuując się na Węgry zabrał ze sobą najcenniejsze elementy wyposażenia obserwatorium. 19 września obserwatorium zajęły wojska sowieckie, a w grudniu tegoż roku oficjalnie przejął je w imieniu sowieckiej nauki prof. Aleksander Orłow. Od połowy 1940 roku funkcjonowała tu stacja meteorologiczna, w której od 10 września 1940 sowieci prowadzili stałe obserwacje meteorologiczne. Od wiosny 1941 do czasu niemieckiego ataku na Związek Sowiecki kierownikiem obiektu był Mychajło Karpowicz Korostarenko (1910-1988).
W czerwcu 1941 budynek zajęli Węgrzy, umieszczając w nim swoją placówkę graniczną. Po opuszczeniu przez nich budynku (zapewne jeszcze przed zimą tegoż roku) wyposażenie obiektu zostało rozszabrowane przez miejscową ludność. W marcu 1942 na Pop Iwana dotarł Kurt Walter, komisarz do spraw obserwatoriów astronomicznych w Generalnym Gubernatorstwie. Na jego wniosek zdemontowano i wywieziono z obserwatorium pozostałe jeszcze w nim części astrografu, a sam obiekt pozostawiono swojemu losowi.
Po wojnie środowiska astronomów ukraińskich i rosyjskich zaniechały odbudowy obiektu. Przez dziesięciolecia obserwatorium pozostawało w ruinie. Od 2011roku trwają prace zmierzające do odbudowy budynku z przeznaczeniem na wielofunkcyjny obiekt, mający pomieścić schronisko turystyczne, stację meteorologiczną oraz ośrodek dydaktyczny.
Kresy24.pl/Wikipedia.pl, Słowo Polskie
8 komentarzy
tagore
3 listopada 2015 o 14:16To miało by sens jeśli Uniwersytet Warszawski byłby właścicielem obiektu,w przeciwnym wypadku to wyrzucanie publicznych pieniędzy.
stona
3 listopada 2015 o 16:19Zgadzam sie z przedmuwca w 100 procentach
Cecylia
3 listopada 2015 o 17:31Oczywiście, że tak. To non sens.
Pafnucy
4 listopada 2015 o 20:46Każda inwestycja na UPAinie to pieniądze wywalone w błoto. Przecież z tych pieniędzy oprócz obserwatorium powstanie kilka prywatnych domów i zostanie zakupionych trochę samochodów dla lokalnych rajców.
Barnaba
3 listopada 2015 o 14:54I po co my to robimy? Pewnego dnia banderowcy powiedzą że to nasze i wypier… i tyle z tego będzie. wystarczy zaobserwować jak zabrali się do biblioteki Ossolińskich we Lwowie (zdaje się że Wiatrowycz temu projektowi przewodzi)- czytają wszystkie zabytkowe starodruki i niszczą wszystkie te w których nie ma wzmianki o Ukrainie. I jak takim wierzyć?
stona
3 listopada 2015 o 16:19Pewna poprawa w stanie budynku jest bo jest dach … i to tyle
Roch
3 listopada 2015 o 18:07Pewnie odbudowane obserwatorium otrzyma imię słynnego ukraińskiego astronoma stepana bandery 😉
Yan
6 grudnia 2015 o 18:01Od wielu lat powielana jest przekłamana historia obserwatorium na Pop Iwanie.
Fakty – nietrudne do sprawdzenia w internecie.
………………………
Na początku, w marcu 1935 roku, była inicjatywa działaczy Towarzystwa Przyjaciół Huculszczyzny , dalej temat podjęła i konkurs na projekt architektoniczny obserwatorium ogłosiła Liga Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej (LOPP) przy współudziale Państwowego Instytutu Meteorologicznego, który ponosił główne koszty utrzymania obiektu.
Natomiast Zakład Astronomii Uniwersytetu Warszawskiego nie tylko nie był właścicielem obiektu, ale i nie partycypował w kosztach eksploatacji.
Finansował jedynie utrzymanie asystenta pracującego przy astrografie w okresowo, kiedy na szczycie panowały warunki dobre do obserwacji astronomicznych.