– Zaproponowałem prezydentowi, żebyśmy wspólnie uczcili pamięć żołnierzy ukraińskich i polskich, którzy w 1920 r. walczyli z nawałą bolszewicką. To jest stulecie Bitwy Warszawskiej, ale to jest także stulecie tamtej wielkiej wojny – powiedział Andrzej Duda w Oświęciumiu po spotkaniu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim przy okazji obchodów 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau.
Przypomniał też, że pod porozumieniem o wspólnej walce z bolszewikami 100 lat temu podpisali się marszałek Józef Piłsudski i Symon Petlura – przywódca Ukraińskiej Republiki Ludowej i naczelny dowódca jej wojsk.
Wystawa na stulecie sojuszu polsko-ukraińskiego (ZOBACZ ONLINE!)
Prezydent Ukrainy zapewnił, że po tym jak udało się obniżyć emocje w sprawach dotyczących tragicznej przeszłości Polaków i Ukraińców, m.in. poprzez zniesienie moratorium na poszukiwania szczątków polskich ofiar na terenie Ukrainy, strona ukraińska będzie akcentować to, co łączy oba narody. – W przyszłości tak będzie. Na przykład 100-lecie Bitwy Warszawskiej w sierpniu, a w przeciągu całego roku będzie wiele wspólnych przedsięwzięć – zapewnił Zełenski, podając jako jedno z nich wizytę prezydenta Polski na Ukrainie. Zauważył przy tym, że Ukraina i Polska to nie tylko państwa sąsiedzkie. – My jesteśmy braćmi i siostrami, o tym nigdy nie możemy zapominać – oświadczył prezydent Ukrainy.
Nawiązując do dzisiejszej rocznicy i Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, prezydent Zełenski powiedział: – Holokaust pozostawił na sercu Ukrainy bliznę. Co czwarta z ofiar Shoah była z Ukrainy. Nigdy nie zapomnimy o prawie dziewięciu milionach Ukraińców – wojskowych i cywili – którzy zginęli podczas drugiej wojny światowej w walce z reżimem hitlerowskim.
Przypomniał też, że Polska jako pierwsza odczuła konsekwencje zbrodniczego spisku reżimów totalitarnych, co pozwoliło nazistom dokonać Holokaustu. – Dzisiaj Europa i świat nie mają prawa milczeć, jak to było w 1939 roku. Europa i świat nie powinny być obojętne – mówił.
– Dzisiaj oddajemy hołd ofiarom Holokaustu i jako odpowiedzialne, demokratyczne państwa na zawsze mówimy „nie” totalitarnym ideologiom, ksenofobii, agresji, jakimkolwiek przejawom represji i nienawiści i nietolerancji – dodał.
Jak dziś informowaliśmy, polskie władze odnowią zniszczony grób bojowników UPA na Wzgórzu Monastyrskim w Werchracie w województwie podkarpackim i obejmą go ochroną.
Polska odnowi zniszczony grób bojowników UPA na Wzgórzu Monastyrskim w Werchracie
Oprac. MaH, polskieradio24.pl
fot. Jakub Szymczuk, prezydent.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!