Litwini mieszkający w Polsce wątpią, że pomyślny wynik referendum w sprawie obywatelstwa, pozwoli im na pozyskanie obywatelstwa Litwy.
Pytanie referendum dotyczy zachowania obywatelstwa poprzez wrodzone prawo.
,,My tego prawa nie posiadamy, gdyż nasi ojcowie urodzili się na terenie obcego państwa – Polski, jesteśmy obywatelami Polski” – mówi prezes wspólnoty Litwinów w Polsce Jolanta Malinauskaitė-Vektorienė.
Aby udowodnić prawo do litewskiego obywatelstwa, Litwini mieszkający w Polsce powinni przedstawić dowody na to, że naprawdę są Litwinami. Jak twierdzą, dokumenty w archiwach, są spisane tylko w języku polskim, a nazwiska spolszczone.
Według wyników Narodowego Spisu Powszechnego 2011 mniejszość litewska w Polsce liczy 7 376 osób. Większość z tej grupy (65,99 proc.) mieszka w województwie podlaskim (4 867 osób). 5 408 osób w ostatnim spisie wskazało język litewski jako swój język ojczysty (2900 kobiet oraz 2508 mężczyzn). W podziale na charakter miejsca zamieszkania język litewski jako ojczysty wskazało 1 405 mieszkańców miast oraz 4 003 mieszkańców wsi. 5 303 osoby zadeklarowały używanie języka litewskiego w kontaktach domowych (w przypadku 3 597 osób był zaś to jedyny język używany w kontaktach domowych).
Referendum, które odbędzie się 12 i 26 maja 2019 roku, ma wprowadzić zmianę w Konstytucji RL, zgodnie z którą osoba pochodzenia litewskiego, która otrzymała obywatelstwo kraju odpowiadającej integracji europejskiej lub transatlantyckiej, nie traci automatycznie litewskiego obywatelstwa.
Obecnie Konstytucja RL stanowi, że poza przypadkami przewidzianymi w ustawie, nikt nie może być jednocześnie obywatelem Litwy i innego kraju.
Z badań wynika, że 33 proc. mieszkańców popiera podwójne obywatelstwo, 38 proc. raczej popiera, 12 proc. raczej nie popiera i 5 proc. nie popiera w ogóle.
57 proc. ankietowanych odpowiedziała, że weźmie udział w referendum, 16 proc. nie weźmie udziału, 27 proc. nie miało wyrobionego zdania w tej kwestii.
Kresy24.pl za zw.lt/BNS
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!