Dyplomaci z polskiej ambasady w Mińsku kontynuują objazd po miejscach wiecznego spoczynku żołnierzy wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku.
Dyplomaci z ambasady RP w Mińsku odwiedzają cmentarze z okazji 100. rocznicy wybuchu wojny polsko-bolszewickiej. Akcja zaplanowana jest do końcu roku. Na terenie Białorusi skatalogowano 44 polskie cmentarze wojskowe. Pojedyncze mogiły polskich żołnierzy, w tym poległych w wojnie polsko-bolszewickiej, znajdują się także na wielu cmentarzach lokalnych, a niektóre z nich dopiero są odkrywane, gdyż w czasach komunistycznych zostały zniszczone lub zapomniane.
Jak donosi Włodzimierz Pac z Polskiego Radia, polscy dyplomaci rozpoczęli objazd miejsc pamięci od złożenia kwiatów, zapalenia zniczy i krótkiej modlitwy na kwaterze żołnierzy polskich w miejscowości Nowy Świerżeń w obwodzie mińskim.
Marcin Wojciechowski, zastępca ambasadora Polski na Białorusi w rozmowie z Polskim Radiem zwrócił uwagę, że cmentarz dwa lata temu został odrestaurowany ze środków polskiego Ministerstwa Kultury.
„Ten cmentarz jest świadectwem tego, że 100 lat temu młodzi Polacy oddawali życie za swoją Ojczyznę, za obronę jej granic” -powiedział Polskiemu Radiu dyplomata.
Znicze zapłonęły dziś również na grobach polskich żołnierzy w Nieświeżu, Snowie i Horodzieju.
Polscy dyplomaci z ambasady RP w Mińsku odwiedzili 1 lipca cmentarze żołnierzy poległych w wojnie polsko-bolszewickiej w Podświlu, Zadorożu i Słobódce.
„Jesteśmy na cmentarzach polskich żołnierzy, ale modlimy się za wszystkie ofiary tej wojny” – mówił podczas objazdu miejsc pamięci zastępca ambasadora RP w Mińsku Marcin Wojciechowski. „To niezwykle ważne, że nie jesteśmy tu sami, ale razem z przedstawicielami społeczności lokalnej, w tym członkami polskiej mniejszości, władz oraz duchowieństwa. To znak, że pamięć o przeszłości nas łączy, nawet jeśli była ona trudna” – dodał.
Zastępczyni szefa rejonowego komitetu wykonawczego w Głębokiem Tacjana Tarasewicz powiedziała, że na terenie jej rejonu znajdują się trzy cmentarze żołnierzy poległych w wojnie polsko-bolszewickiej, z których dwa – w Głębokiem i Podświlu – zostały odrestaurowane w ostatnich dwóch latach w ramach prac prowadzonych ze środków polskiego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach projektu Fundacji Pomocy Polakom na Wschodzie. Jak powiedziała, „do remontu pozostaje jeszcze cmentarz w Psui”. Dodała, że te „cmentarze są znakiem naszej wspólnej historii”.
W uroczystościach w Podświlu, Zadorożu i Słobódce wzięli udział miejscowi duchowni oraz mieszkańcy.
„Te miejsca nie zniknęły z mapy dzięki staraniom zwykłych ludzi, którzy przez dziesięciolecia sprzątali je, przynosili kwiaty, znicze. Teraz po remoncie przetrwają jeszcze dłużej, a ludzie będą jeszcze bardziej zmotywowani, żeby o nie dbać” – mówił ks. Edward, proboszcz parafii w Zadorożu.
Przewodniczący rady wiejskiej w Podświlu Anatol Jeroszewicz przypomniał, że miejscowość powstała po wojnie polsko-bolszewickiej wokół garnizonu jednostki Korpusu Obrony Pogranicza, który bronił pobliskiej granicy z ZSRR. Polscy żołnierze wybudowali miejscowy kościół i włożyli duży wkład w rozwój społeczności lokalnej.
oprac. ba za www.gov.pl/polskieradio24.pl
fot: Polska Ambasada w Mińsku
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!