Współdziałanie w ramach akcji #Polonia4Neighbours umacnia nie tylko więzi Polski z Polonią i Polonii z Polską, lecz także Polski ze światem. Na naszych oczach i przy naszym współudziale powstają nowe mosty współpracy, pomocy i solidarności – mówi „Kurierowi Wileńskiemu” Iwona Kozłowska, dyrektor Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.
Jako dyrektor Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą MSZ jest Pani inicjatorką akcji #Polonia4Neighbours. Jakie są główne cele tej kampanii?
Akcja#Polonia4Neighbours to przede wszystkim niesienie pomocy potrzebującym i wspieranie działań podejmowanych przez środowiska polonijne na całym świecie w walce z pandemią. Chcemy jako ministerstwo być blisko Polonii oraz razem z Polonią i Polakami za granicą nieść pomoc krajom dotkniętym pandemią. Liczne oddolne inicjatywy rozwijane w tym trudnym dla wszystkich okresie potwierdzają, że Polacy i osoby polskiego pochodzenia w nadzwyczajnych sytuacjach zdolni są do nadzwyczajnych działań, że angażują się obywatelsko, wspierają lokalną społeczność, niosą pomoc potrzebującym, wspierają kraje swojego zamieszkania, są solidarni z sąsiadami.
Jesteśmy dumni, że jako Departament Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą MSZ RP możemy te wspaniałe gesty pomocy i solidarności wspierać niezależnie od szerokości geograficznej. To współdziałanie umacnia nie tylko więzi Polski z Polonią i Polonii z Polską, lecz także Polski ze światem. Na naszych oczach i przy naszym współudziale powstają nowe mosty współpracy, pomocy i solidarności – jakże ważne i potrzebne w komunikacji międzynarodowej, od Brazylii, Wenezueli przez Islandię, Wielką Brytanię po Japonię, Singapur czy Australię.
Z jakim odzewem spotkał się apel o nadsyłanie relacji dotyczących pomocy udzielanej przez Polaków na całym świecie w czasie pandemii?
Odzew ze strony Polonii jest imponujący. Zachęcam do śledzenia informacji zaznaczonych hashtagiem #Polonia4Neighbours w mediach społecznościowych. Od początku kwietnia liczba postów i reakcji na Twitterze przekroczyła 3 tys. Poza kontami głównymi MSZ i placówek w komunikację włączają się inne instytucje rządowe, organizacje pozarządowe oraz media, a przede wszystkim przedstawiciele Polonii. To oni są głównymi bohaterami całej Akcji czytaj dalej…
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!