Związek Polaków na Litwie we współpracy ze Stowarzyszeniem Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie „Macierz Szkolna” i społecznościami placówek oświatowych mniejszości narodowych organizuje 23 marca w Wilnie protest i przemarsz przeciwko uszczuplaniu prawa do nauki w języku ojczystym, planowanym zmianom zasad funkcjonowania szkół mniejszości narodowych, w obronie tradycyjnego modelu szkoły z polskim językiem nauczania, w której wszystkie przedmioty są wykładane w języku polskim – podaje portal l24.lt.
Organizatorzy piszą, że w związku z narastającą w ostatnich miesiącach nagonką na szkoły mniejszości narodowych, szczególnie aktywnie prowadzoną przez reprezentującego rządzącą koalicję wicemera Wilna oraz nagłośnionymi przez Ministerstwo Oświaty Nauki i Sportu propozycjami w kwestii zmiany modelu szkół mniejszości narodowych, który zakłada znaczne zwiększenie godzin nauczania w języku państwowym, zaniechanie tłumaczenia podręczników dla szkół mniejszości narodowych i szykowania nauczycieli dla tych szkół, Związek Polaków na Litwie w ścisłej współpracy ze Stowarzyszeniem Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie „Macierz Szkolna” i społecznościami placówek oświatowych mniejszości narodowych organizuje wiec protestu wraz z przemarszem przeciwko uszczuplaniu prawa do nauki w języku ojczystym, planowanym zmianom zasad funkcjonowania szkół mniejszości narodowych, w obronie tradycyjnego modelu szkoły z polskim językiem nauczania, w której wszystkie przedmioty są wykładane w języku polskim.
Marsz protestu odbędzie się w sobotę 23 marca br. Jego uczestnicy o godz. 12.00 wyruszą z placu Niepodległości przy Sejmie RL i al. Giedymina podążą do placu Vincasa Kudirki, gdzie zatrzymają się przy siedzibie Rządu RL. Dalsza trasa przemarszu al. Giedymina i ul. Šventaragio poprowadzi na plac Simonasa Daukantasa przy Pałacu Prezydenta RL, gdzie w godzinach 12.30-13.00 odbędzie się wiec protestu.
Organizatorzy przypominaja, że zarówno Konwencja ramowa o ochronie praw mniejszości narodowych, jak i Traktat o przyjaznych stosunkach i dobrosąsiedzkiej współpracy pomiędzy Polską i Litwą zakładają prawo do pobierania nauki w języku ojczystym przez mniejszości narodowe oraz to, że nowe akta prawne nie mogą pogarszać nabytych praw mniejszości narodowych.
Protestując przeciwko proponowanym przez resort oświaty zmianom, wyrażamy naszą determinację do obrony swoich praw jako autochtonicznej mniejszości narodowej zamieszkałej na Litwie.
Janina Lisiewicz/l24.lt
1 komentarz
validator
6 marca 2024 o 10:40W relacjach z Litwą sprawa jest prosta. Jakie przestrzeganie praw polskiej mniejszości, taka pomoc militarna w przypadku agresji. Litwini od wielu lat lawirują w temacie.