Europejska Unia Wspólnot Polonijnych wyraziła stanowisko w sprawie aresztowania prezes Związku Polaków na Białorusi Andżeliki Borys.
EUWP apeluje do władz białoruskich o uwolnienie szefowej ZPB. W swoim proteście m.in. zaznacza, że „Andżelika Borys jest od wielu lat szanowanym przywódcą polskiej mniejszości na Białorusi”, działającą na rzecz „utrzymania przez młode pokolenie polskich tradycji”.
„To karygodne, że głoszenie prawdy historycznej o żołnierzach niezłomnych, którzy stawili opór brutalności i sowietyzacji Polski, dziś może stać się powodem do ograniczenia wolności naszych rodaków na Białorusi, w państwie europejskim” – zaznaczył sekretarz generalny EUWP Edward Trusewicz.
Europejska Unia Wspólnot Polonijnych jest demokratycznym związkiem centralnych i ogólnokrajowych organizacji polskich i polonijnych, które są zarejestrowane w krajach europejskich poza Polską. EUWP tworzą 41 organizacji z 27 krajów.
Z Rodakami na Białorusi solidaryzuje się Związek Polaków na Litwie. ZPL wydał oświadczenie, które zamieszczamy poniżej:
Oświadczenie
Związku Polaków na Litwie w sprawie
bezprawnego zatrzymania Polaków na Białorusi
W ostatnich tygodniach otrzymujemy niepokojące informacje o prześladowaniach i aresztowaniach przedstawicieli polskiej mniejszości narodowej na Białorusi, m.in. Anny Paniszewej dyrektorki Polskiej Harcerskiej Szkoły Społecznej im. R. Traugutta w Brześciu, Andżeliki Borys Prezes Związku Polaków na Białorusi oraz Andrzeja Poczobuta członka Zarządu Głównego ZPB.
W związku z tym zgłaszamy swój protest i żądamy uwolnienia zatrzymanych Polaków na Białorusi. Wyrażamy swoją solidarność ze swoimi Rodakami.
Ubolewamy również, że w naszym regionie prawa mniejszości narodowych są notorycznie ograniczane. Oprócz wymienionych zatrzymań, słyszymy o szykowaniu zmiany ustawy o oświacie w celu jeszcze mocniejszego ograniczania oświaty mniejszości narodowych na Białorusi. Na Ukrainie, po zmianie władzy, także została kardynalnie zmieniona ustawa o oświacie, eliminując naukę w językach ojczystych dla przedstawicieli mniejszości narodowych. Na te ograniczenia bardzo ostro zareagowały m. in. władze Węgier, które wspierają mocno mniejszość węgierską na Ukrainie.
Niestety u nas na Litwie, w kraju unijnym, nowe konserwatywno-liberalne władze również próbują wprowadzić ograniczenia praw mniejszości narodowych. W ostatnich miesiącach została odrzucona propozycja Ustawy o oryginalnej pisowni nazwisk przedstawicieli mniejszości narodowych oraz dosłownie wczoraj Komitet Prawa i Praworządności Sejmu RL odrzucił propozycję możliwości używania języków mniejszości narodowych w procesie wyborczym: w materiałach agitacyjnych, w audycjach telewizyjnych, czy debatach wyborczych. Taki zakaz przeczy Ramowej Konwencji ochrony praw mniejszości narodowych oraz wielokrotnym rekomendacjom dla Litwy wydanym przez Organizację Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). Uważamy, że ochrona praw mniejszości narodowych, w tym używania języka mniejszości, w państwie Unii Europejskiej powinna być niezwłocznie zagwarantowana.
Solidaryzujemy się z naszymi Rodakami na Białorusi oraz stanowczo stwierdzamy, że prawa autochtonicznych mniejszości narodowych powinny być zagwarantowane we wszystkich krajach naszego kontynentu zgodnie z wytycznymi Rady Europy.
Kresy24.pl za L24.lt
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!