Trzy wojskowe CASY z Polakami ewakuowanymi z Donbasu wylądowały we wtorek na lotnisku pod Malborkiem. Dwie kolejne maszyny spodziewane są ok. godz. 18. W sumie do Polski przyleci 178 osób, w tym 50 dzieci – informuje Wirtualna Polska.
Po przejściu odprawy celnej zostaną przewiezieni pod eskortą do przygotowanych dla nich wcześniej ośrodków; do Kompleksu Recepcyjno-Wypoczynkowego w Łańsku oraz do ośrodka Caritasu w Rybakach koło Olsztyna.
Ewakuowani Polacy w ostatnich dniach przebywali w Charkowie, gdzie w miejscowym Konsulacie Generalnym RP trwały niezbędne czynności konsularne. Wcześniej, osoby ewakuowane opuściły tereny kontrolowane przez separatystów.
Programem objęte są osoby polskiego pochodzenia – wraz z rodzinami – z terenów kontrolowanych przez separatystów na Ukrainie wschodniej, w przypadku których istniało zagrożenie życia lub zdrowia. Organizacją ich pobytu w Polsce zajmuje się Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.
– Mają niewiele ze sobą, tylko podręczne bagaże. Wszyscy wysiadający byli uśmiechnięci. Co najmniej jedna trzecia z nich to dzieci. Dorośli pokazywali nam znak zwycięstwa. Część wstydziła się mówić po polsku, bo słabo znają język – relacjonował Leszek Świerszcz, reporter WP, który czekał na naszych rodaków w bazie lotniczej w Królewie Malborskim.
– Ewakuacja odbyła się w ścisłej współpracy ze stroną ukraińską. Ukraina udzieliła Polakom wszystkiego co niezbędne, aby ewakuacja przebiegła bez problemów. Ukraińcom za pomoc w ewakuacji podziękował rzecznik polskiego MSZ Marcin Wojciechowski. – To wsparcie na najwyższym poziomie – powiedział.
Według danych MSZ przed wybuchem konfliktu w regionie Donbasu mieszkało ok. 4 tys. osób polskiego pochodzenia; większość z nich opuściło zagrożone tereny. Ci, którzy z różnych powodów nie zdecydowali się opuścić Ukrainy, mają znajdować się pod opieką MSZ; będą otrzymywać zapomogi w wysokości 200 dolarów.
Z obszaru objętego konfliktem ewakuowane zostały osoby polskiego pochodzenia, posiadające Kartę Polaka (ew. spełniający kryteria jej otrzymania) lub mogące w inny, udokumentowany sposób potwierdzić swoje polskie pochodzenie, oraz ich najbliżsi członkowie rodziny.
Podczas trzech pierwszych miesięcy osoby ewakuowane będą uczestniczyć w kursach językowych i adaptacyjnych. Dzieci mają zostać objęte obowiązkiem szkolnym.
W drugim etapie, zaplanowanym na kolejne trzy miesiące, ewakuowani będą przygotowywani do przeniesienia na miejsca stałego pobytu. Mają mieć możliwość uczestniczenia w kursach zawodowych.
Kresy24.pl za wp.pl/msz.gov.pl/ fot. screen z TVP.info
2 komentarzy
ert80
14 stycznia 2015 o 11:56W końcu!
Halszka
14 stycznia 2015 o 16:28Cieszę się,że wszystko zakończyło się pomyślnie.Czytając komentarze internautów ogarnia przerażenie,skąd tyle nienawiści i obelg wobec przybyszy.Przez kilkadziesiąt lat polityka pisała ludziom scenariusze na życie nie pytając ich o zdanie.Chciałabym zadać pytanie:Czy za czasów komunizmu,stanu wojennego uciekających Polaków pytał ktoś ,czy znają angielski,niemiecki ,szwedzki? Czy znają historię tych krajów? Czy odmówili pomocy? Myślę,że nas Polaków też stać na takie zachowanie.Pozdrwiam