Centrum Praw Człowieka „Wiasna” opublikowało na swojej stronie internetowej wspólne oświadczenie białoruskich organizacji działających na rzecz przestrzegania podstawowych wolności i praw człowieka, o uznaniu za więźniów politycznych aresztowanych przedstawicieli Związku Polaków na Białorusi.
– Domagamy się natychmiastowego uwolnienia z aresztu przedstawicieli Związku Polaków na Białorusi Andżeliki Borys, Andrzeja Poczobuta, Marii Tiszkowskiej, Anny Paniszewej i Ireny Biernackiej oraz zaprzestania nacisków i zastraszania przedstawicieli polskiej mniejszości narodowej na Białorusi – czytamy w oświadczeniu.
Białoruscy obrońcy praw człowieka przypominają, że 25 marca Prokuratura Generalna Republiki Białoruś wszczęła sprawę karną z paragrafów: celowe działania mające na celu wzniecenie wrogości narodowej i religijnej oraz waśni na tle przynależności narodowej, wyznaniowej, językowej i innej przynależności społecznej, a także rehabilitacja nazizmu dokonana przez grupę osób. Podejrzanymi w sprawie są prezes niezarejestrowanego na Białorusi Związku Polaków Andżelika Borys, a także przedstawiciele tejże organizacji Andrzej Poczobut, Irena Biernacka, Maria Tiszkowska i Anna Paniszewa.
„Wiasna” cytuje komunikat Prokuratury Generalnej uzasadniający aresztowanie Polaków: „Ci obywatele, pozycjonując się jako członkowie powyższego związku, od 2018 r. do chwili obecnej, na terenie Grodna i innych miejscowości regionu, organizowali i przeprowadzili szereg nielegalnych imprez masowych z udziałem nieletnich, na cześć uczestników antyradzieckich band, działających w czasie i po Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej, które dokonywały rabunków, mordów na ludności cywilnej Białorusi, niszczenia mienia. Ich działania miały na celu rehabilitację nazizmu, usprawiedliwianie ludobójstwa narodu białoruskiego”.
Należy zaznaczyć – czytamy we wspólnym oświadczeniu obrońców praw człowieka – że działania władz toczą się na tle antypolskiej propagandy w telewizji państwowej, w której Polska przedstawiana jest jako kraj agresor, mający rzekomo roszczenia terytorialne wobec Republiki Białorusi.
Agresywna antypolska propaganda państwowa, utrzymywana w najgorszych stalinowskich tradycjach, budzi poważne zaniepokojenie możliwymi negatywnymi konsekwencjami dla obywateli Republiki Białorusi narodowości polskiej i ewidentnie nie wpisuje się w politykę dobrego sąsiedztwa i zaufania między bliskimi historycznie narodami.
Oczywiście musimy pamiętać i mówić o trudnych okresach w naszej historii, w tym, w celu pojednania międzyetnicznego, a nie rozniecania wzajemnej wrogości i podejrzeń, aby nie dopuścić do ksenofobii i dyskryminacji różnych grup społecznych, w tym do prześladowań ludzi o innych poglądach.
Przestrzeganie przez państwo zasad powszechności praw człowieka, pluralizmu i różnorodności jest najlepszą formą walki z propagandą idei nazizmu.
Jesteśmy przekonani, że karanie za wyrażanie opinii na temat faktów historycznych jest niezgodne z zapisanym w Międzynarodowym Pakcie Praw Obywatelskich i Politycznych obowiązkiem Państw-Stron do poszanowania wolności opinii i wypowiedzi. Ograniczenia wolności opinii nie powinny być nakładane w żadnych okolicznościach, a ograniczenia prawa do wolności wypowiedzi nie powinny wykraczać poza wymogi określone w ust. 3 art. 19 i art. 20 Paktu.
W związku z tym, jako przedstawiciele białoruskiej społeczności praw człowieka, żądamy od władz Republiki Białorusi:
Natychmiastowego zwolnienia z aresztu więźniów politycznych, przedstawicieli Związku Polaków na Białorusi: Anżeliki Borys, Andrzeja Poczobuta, Marii Tiszkowskiej, Ireny Bernackiej i Anny Paniszewej oraz zaniechania postępowania karnego przeciwko nim;
Zaprzestania nacisków i prześladowań przedstawicieli polskiej mniejszości narodowej;
Zaprzestania wykorzystywania art. 130 Kodeksu karnego do ścigania za wyrażanie opinii o faktach historycznych, co jest niezgodne z zobowiązaniami Republiki Białorusi wynikającymi z Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych.
Oświadczenie podpisały:
Centrum Praw Człowieka „Wiasna”,
Białoruski Komitet Helsiński,
Centrum transformacji prawnej Lawtrend,
Białoruskie PEN -Centrum,
Białoruski Dom Praw Człowieka im. Borysa Zwozskowa,
„Inicjatywa prawna”,
Białoruskie Centrum Dokumentacji,
Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy.
oprac. ba za spring96.org
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!