Jak co roku, na Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny, Polacy z całej Białorusi wraz z pracującymi tam dyplomatami odwiedzają miejsca wiecznego spoczynku naszych rodaków. W minioną sobotę delegacja na czele z szefową Związku Polaków na Białorusi i ambasadorem RP odwiedziła Kuropaty – uroczysko pod Mińskiem, gdzie obok Białorusinów spoczywają także Polacy – ofiary egzekucji dokonywanych przez NKWD.
Polskie Radio przypomina, że większość polskich cmentarzy i mogił leży na zachód od Mińska, na terenach które przed drugą wojną światową należały do Polski. Obecny podczas nawiedzania miejsc profesor Mikołaj Iwanow, historyk opowiedział o polskim wątku represji 1937-1938 w Kuropatach.
Delegacja przed 1 listopada odwiedziła cmentarz Kalwaryjski w Mińsku, gdzie grzebano również ofiary terroru sowieckiego. Na cmentarzu znajduje się neogotycki kościół Podwyższenia Krzyża Świętego, gdzie spoczywają szczątki doczesne Jana Damela, polskiego malarza i grafika, wykładowcy Uniwersytetu Wileńskiego. Modlono się przed mogiłą Józefa Hrehorowicza, szambelana króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.
Andżelika Borys powiedziała, że ZPB robi wszystko, by żadne miejsce święte dla Polaków, nie zostało pominięte. W sobotę znicze zostały zapalone również w Rakowie, Radaszkowiczach, Wilejce , Iwieńcu, Stołpcach i Nowym Świerżniu. We wtorek przedstawiciele Związku Polaków będą odwiedzać miejsca pamięci na Grodzieńszczyźnie.
W Iwieńcu na mogiłach żołnierzy AK, żołnierzy Wojska Polskiego z 60 p.p. wielkopolskiej poległych w 1920 roku. Tymi grobami od wielu lat opiekuje się miejscowy oddział ZPB
Stołpce. Mogila polskich policjantów zabitych w 1924 przez dywersyjny oddział sowieckiego wywiadu wojskowego Razwiedupr, który opanował Stołpce. Była to jedna z odsłon wojny hybrydowej którą przeciwko Polsce prowadził ZSRR.
W Rakowie zapalono znicze przy grobie 21-letniej księżniczki Krystyny Drucko-Lubeckiej porwanej i zamordowanej w 1921 roku przez Sowiecką straż graniczną. Delegacja odwiedziła Krzyż Straży Mogił Polskich ustanowiony ku czci żołnierzy z Stołpecko-nalibockiego zgrupowania AK oraz mogiłe prezes oddziału ZPB w Rakowie Józefy Waraksy.
Kresy24.pl/facebook.com/AB
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!