Dziś przypada 402. rocznica zwycięstwa wojsk polskich pod Kłuszynem – jednej z największych wiktorii w historii oręża polskiego. Zwycięstwo doprowadziło do dwuletniego panowania Polaków na Kremlu.
Ta bitwa rozegrała się równo 200 lat po bitwie grunwaldzkiej. I była zwycięstwem równie co grunwaldzkie wielkim, jeśli nie większym.
4 lipca 1610 wojska polskie hetmana koronnego Stanisława Żółkiewskiego, liczące około 7 tys. żołnierzy, rozbiły 35 tys. armię rosyjską. Wkrótce potem doszło do rokowań zakończonych układem, na mocy którego polski królewicz Władysław został uznany carem Rosji.
W obręb moskiewskich murów wojska polskie wkroczyły 12 września, a 8 października Żółkiewski przybył na Kreml, zaś car Wasyl Szujski oraz jego bracia Dymitr Szujski i Iwan Szujski zostali więźniami hetmana.
Następstwem zwycięstwa pod Kłuszynem był największym triumf w dziejach Rzeczypospolitej – hołd ruski 29 października 1611 roku. Na Zamku Królewskim w Warszawie, w czasie posiedzenia Sejmu i Senatu, w obecności wszystkich biskupów i wojewodów zwycięski hetman wielki koronny Stanisław Żółkiewski doprowadził przed oblicze polskiego króla wziętego do niewoli cara Rosji Wasyla IV oraz dowódcę armii rosyjskiej wielkiego kniazia Dymitra. Musieli złożyć hołd majestatowi Rzeczypospolitej i zaprzysiąc, że nigdy już Rosja nie będzie napadać na Polskę.
Do dziś przegrana pod Kłuszynem w 1610 roku i data tej przegranej – 4 lipca jest dniem największej żałoby w armii rosyjskiej, a 7 listopada – dzień opuszczenia Kremla przez polską załogę w roku 1612 – został podniesiony w Rosji, nomen-omen przez Władimira Putina, do rangi święta narodowego.
Niestety, miejsce hołdu do dziś (stan wiedzy na koniec 2011) nie jest bezpośrednio upamiętnione ani bezpośrednio na Zamku Królewskim w Warszawie, ani na terenie Warszawy, zaś obiekty związane z hołdem Szujskich były konsekwentnie usuwane i niszczone w imię rosyjskiej racji stanu.
Co ciekawe, prawie każdy Polak zna słynny obraz Jana Matejki „Hołd pruski”, niewielu jednak wie, że w piwnicach Muzeum Narodowego zalega i niszczeje obraz Matejki przedstawiający hołd ruski.
Kresy24.pl
Zdjęcie: „ukrywany” obraz Jana Matejki „Hołd Ruski”, centralna postać to ks. Piotr Skarga, głową w podłogę bije przed polskim królem car Wasyl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!