Ponad 100 eurodeputowanych z różnych frakcji, w tym szef PE Martin Schulz, podpisało się pod wnioskiem o zgłoszenie kandydatury rosyjskiego stowarzyszenia „Memoriał” do Pokojowej Nagrody Nobla w 2014 roku.
„Memoriał” niesie pomoc więźniom politycznym, uchodźcom, mniejszościom narodowym i etnicznym na terenie byłego Związku Sowieckiego.
Początek Memoriału to rok 1987, kiedy nieformalna jeszcze wtedy grupa osób postanowiła doprowadzić do budowy w Moskwie centrum pamięci ofiar stalinowskich represji, obejmującego muzeum, archiwum i bibliotekę. Członkowie grupy zorganizowali ogólnokrajową akcję zbierania podpisów pod petycją w tej sprawie. Równolegle zaczęły powstawać grupy memorialne w kilku miastach ZSRS. W 1988 podjęta została decyzja członków grupy o zbieraniu i archiwizacji dokumentów dotyczących zesłań i uwięzień.
29 stycznia 1989 roku odbyła się konferencja założycielska Ogólnokrajowego Stowarzyszenia Historyczno-Oświatowego „Memoriał”. Inicjatorami powołania stowarzyszenia byli m.in. Andriej Sacharow oraz poeci Jewgienij Jewtuszenko i Andriej Wozniesienski. Os tego momentu Memoriał podjął działania monitorujące i nagłaśniające aktualny stan praw człowieka w państwach byłego ZSRS.
Stowarzyszenie działa na terenie Rosji, ale ma też oddziały na Białorusi, Ukrainie, w Kazachstanie, Łotwie, Gruzji, Niemczech. W 1994 roku podpisało umowę o współpracy z Ośrodkiem KARTA.
Rosyjscy członkowie Komisji Polskiej „Memoriału” byli pierwszymi obywatelami byłego Związku Sowieckiego, którzy oficjalnie wyrazili ubolewanie z powodu zbrodni stalinowskich i przyznali winę Związku Sowieckiego w sprawie zbrodni dokonanych na Polakach.
„Memoriał” w 2004 roku został uhonorowane nagrodą Right Livelihood Award, w 2008 – Medalem Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, w 2009 – Nagrodą Sacharowa, w 2010 – Odznaką honorową „Za Zasługi dla Ochrony Praw Człowieka”, w 2012 – nagrodą Kustosz Pamięci Narodowej i nagrodą „Pro Dignitate Humana”.
Kresy24.pl/Wikipedia
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!