Litewski Departament Migracji postanowił, że Litwin, który został ministrem rozwoju gospodarczego i handlu Ukrainy, Aivaras Abromavičius, pozostanie obywatelem Litwy – mimo że posiada ukraiński paszport.
W poniedziałek litewski Departament Migracji zadecydował, że nie pozbawi Aivarasa Abromavičiusa litewskiego obywatelstwa – podała agencja BNS powołując się na rzecznika MSW Tomasa Beržinskasa.
A jednak można – komentuje polski portal na Litwie L24.lt.
Ukraińskie obywatelstwo Aivaras Abromavičius uzyskał w grudniu ubiegłego roku – jeszcze zanim został obsadzony na stanowisku ministra rozwoju gospodarczego i handlu Ukrainy.
Obecnie obowiązujące na Litwie przepisy zakazują posiadania podwójnego obywatelstwa. Jeśli osoba nabywa obywatelstwo innego państwa, najczęściej traci obywatelstwo Republiki Litewskiej.
Tymczasem ponad połowa mieszkańców Litwy opowiada się za uprawomocnieniem podwójnego obywatelstwa. Według badań opinii publicznej, przeprowadzonych przez Instytut Badania Opinii Społecznej „Spinter Tyrimai“ na zlecenie portalu delfi.lt. w grudniu 2014 roku, 57 proc. Litwinów na pytanie: „Czy popiera Pan (Pani) uprawomocnienie na Litwie podwójnego obywatelstwa?” odpowiedziało twierdząco (29 proc. było przeciwko, 13,6 proc. nie moało zdania na ten temat).
Podobne badania opinii publicznej zostały przeprowadzone w 2009 r. Wówczas zwolennicy podwójnego obywatelstwa stanowili 72 proc. Socjolodzy prognozują jednak, że z biegiem czasu poparcie dla stosownym zmian konstytucyjnych będzie wzrastało.
Obecnie podwójne obywatelstwo mogą posiadać tylko te osoby, które opuściły Litwę przed 1990 rokiem oraz ich potomkowie. Takie prawo nie przysługuje osobom, które wyjechały z Litwy po odzyskaniu przez kraj niepodległości. Podwójne obywatelstwo mogą posiadać osoby, którym obywatelstwo nadane zostało automatycznie, czyli przez zawarcie związku małżeńskiego z obywatelem innego kraju oraz przez urodzenie, gdy co najmniej jeden z rodziców jest obywatelem Litwy.
Liberalizacja prawa może być dokonana wyłącznie w drodze referendum: większość obywateli Litwy musiałaby się zgodzić na zmianę stosownego zapisu w Konstytucji RL. O możliwości takiego referendum mówiono już przed wyborami prezydenckimi w 2014 r. Obecnie mowa jest o tym, że referendum mogłoby się odbyć razem z wyborami parlamentarnymi w 2016 r.
Zwolennicy podwójnego obywatelstwa twierdzą, że we współczesnym zglobalizowanym świecie jest to po prostu konieczność, jeśli Litwa chce utrzymać więź z emigrantami. Krytycy są zdania, że obywatel może być wierny tylko jednemu państwu. Obawiają się też, że o podwójne obywatelstwo mogą się ubiegać przedstawiciele mniejszości narodowych, a to może wykorzystać Rosja.
Kresy24.pl/L24.lt, Wilnoteka.lt, zw.lt, delfi.lt, BNS
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!