Unia Europejska nie przestanie wspierać Ukrainy, niezależnie od tego, jak wyniki wyborów prezydenckich w USA wpłyną na przyszłość. Poinformowała o tym przewodnicząca Komitetu Politycznego i Bezpieczeństwa UE Delphine Pronk, która przybyła do Kijowa z wizytą na czele delegacji ambasadorów 27 państw członkowskich UE.
Na pytania, czy Unia Europejska zamierza zwiększyć wsparcie wojskowe dla Ukrainy za pośrednictwem Europejskiego Funduszu Pokoju, jeśli nowo wybrany prezydent USA Donald Trump zdecyduje się zaprzestać pomocy Ukrainie i przerzuci cały ciężar odpowiedzialności za wspieranie Ukrainy na UE, i jak UE zamierza przezwyciężyć ciągłe blokowanie przez Węgry pomocy dla Ukrainy, odpowiedziała:
„Będę chciała zobaczyć, jak UE wspiera i będzie nadal wspierać, także dzięki nieoczekiwanym zyskom z zamrożonych rosyjskich aktywów. Zablokowaliśmy 1,4 miliarda euro, które przeznaczamy jako bezpośrednią inwestycję w wasze zdolności obronne i zostały przydzielone w sierpniu. Oczywiście nie będę uprzedzać decyzji 27 państw. To 27 państw, które jednomyślnie podejmują decyzje dotyczące naszej wspólnej polityki zagranicznej oraz bezpieczeństwa i obrony. Jednak jeśli spojrzeć na to, co zrobiliśmy w przeszłości, nie mam powodu wierzyć, że nie będziemy was wspierać w żaden sposób, jak tylko możemy” – podkreśliła.
Dodała, że UE uznaje, że Amerykanie dokonali wyboru w demokratycznych wyborach i Europa musi się z tym liczyć.
„Jesteśmy gotowi współpracować z każdym partnerem i to jest nasz stały sygnał, że jesteśmy gotowi wspierać także Ukrainę” – powiedziała.
Stwierdziła, że czyny mówią głośniej niż słowa, ponieważ UE stoi po stronie Ukrainy od samego początku niesprowokowanej i prowadzonej na pełną skalę agresywnej wojny Rosji przeciwko Ukrainie.
„Nasi przywódcy i głowy państw UE również zjednoczą się w tym tygodniu i mam wystarczającą pewność, że powtórzą przesłanie wsparcia, że jesteśmy po waszej stronie” – dodała.
Podkreśliła, że jej delegacja przybyła do Kijowa, aby zadeklarować niezachwiane wsparcie UE.
Zauważyła, że dzięki Misji Wsparcia Wojskowego UE (EUMAM) w krajach UE przeszkolono już prawie 63 tys. ukraińskich żołnierzy. Zapewniła, że UE jest gotowa zrobić więcej, aby szkolić ukraińskich żołnierzy.
Dodajmy, że o wsparciu wojskowym w ramach Europejskiego Funduszu Pokoju decyduje Komitet Polityczny i Bezpieczeństwa UE.
Przypomnijmy, Unia Europejska szuka sposobów na obejście węgierskiego weta w sprawie pomocy dla Ukrainy w wysokości 6,6 mld euro. Jest już jedna opcja. W szczególności Służba Działań Zewnętrznych UE rozważa umożliwienie państwom członkowskim wnoszenia dobrowolnych wkładów na rzecz Europejskiego Funduszu Pokoju. W przyszłości umożliwiłoby to przekazywanie środków za zgodą tych, którzy je przekazali, zamiast zabiegać o jednomyślne poparcie.
Opr. TB, UNIAN
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!