Prawie wszystkie zasoby, jakie posiada rosyjska gospodarka, zostały już wykorzystane – oświadczyła we wtorek szefowa Banku Centralnego Federacji Rosyjskiej Elwira Nabiullina, przemawiając w Dumie Państwowej.
Szefowa BC stwierdziła, że Federacja Rosyjska po raz pierwszy znalazła się w takiej sytuacji, gdy stopa bezrobocia spadła do historycznie najniższego poziomu 2,4%, a niedobory kadrowe nadal rosną.
„Nigdy nie mieliśmy tak niskiego bezrobocia. I niewiele jest krajów, w których poziom ten spadł tak bardzo” – cytuje Nabiullinę agencja TASS.
Jak wynika z badań Banku Centralnego, 73% przedsiębiorstw odczuwa braki kadrowe, a stopień wykorzystania mocy produkcyjnych w fabrykach – według Rosstatu – przekroczył 80%, co także jest historycznym rekordem.
„Kiedy gospodarka osiąga granice swoich możliwości produkcyjnych, ale popyt jest nadal stymulowany”, następuje stagflacja, stwierdziła Nabiullina.
Aby uniknąć tego ryzyka, Bank Centralny podnosi główną stopę procentową – wyjaśniła: „W innych krajach, które przeżyły stagflację, jest to wynik nieracjonalnie luźnej polityki pieniężnej, kiedy należy ją zaostrzyć” – powiedziała.
Według Rosstatu rosyjska gospodarka w dalszym ciągu rośnie, choć tempo zwalnia wraz ze wzrostem kosztów kredytów, utratą rynków zachodnich przez przemysł surowcowy, osiągnięciem granic mocy produkcyjnych przez zakłady kompleksu wojskowo-przemysłowego. W trzecim kwartale, według oficjalnych szacunków, rosyjski PKB wzrósł o 3,1% po wzroście o 4,1% w drugim kwartale i 5,4% w pierwszym.
Portal Moscowtimes powołując się na prognozy Banku Centralnego pisze, że w przyszłym roku, gospodarka FR może znaleźć się na skraju stagnacji: PKB wzrośnie zaledwie o 0,5-1%, a dynamika inwestycji i konsumpcji prywatnej może spaść do zera. Międzynarodowy Fundusz Walutowy przewiduje, że rosyjska gospodarka spowolni trzykrotnie, z 3,9% wzrostu w tym roku do 1,3% w roku przyszłym.
Według szacunków MFW w przyszłym roku Rosja będzie rosła o jedną trzecią wolniej niż kraje rozwinięte (1,8%) i trzykrotnie wolniej niż kraje rozwijające się (4,2%). Rosyjska gospodarka będzie 3,5-krotnie opóźniona w stosunku do Chin, dla których fundusz prognozuje wzrost na poziomie 4,5% i pięciokrotnie za Indiami (6,5%). Jednocześnie do 2029 r. tempo wzrostu w Rosji spowolni jeszcze bardziej – do 1,2% rocznie – prognozuje MFW.
ba za moscowtimes.ru
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!