4 października Izba Reprezentantów przyjęła w pierwszym czytaniu projekt ustawy „O zawieszeniu Umowy między Republiką Białorusi a Unią Europejską o readmisji osób przebywających bez zezwolenia”. W praktyce, Białoruś już w czerwcu 2021 przestała przestrzegać porozumienia.
Białoruski „parlament” oficjalnie wstrzymał wykonywanie porozumienia z UE o readmisji z 2020 r. Jak informuje rządowa agencja Biełta, jest to reakcja na „nieprzyjazne działania państw Unii Europejskiej i jej państw członkowskich wobec Białorusi, w tym sankcje”. Wcześniej deputowani przeprowadzili demonstracyjnie na granicy z Polską wyjazdowe posiedzenie Komisji Spraw Zagranicznych.
Umowa o readmisji określa procedury przekazywania i przyjmowania osób znajdujących się na terytorium Białorusi i państw członkowskich UE z naruszeniem procedury wjazdu, wyjazdu, i pobytu cudzoziemców i bezpaństwowców.
Umowa o readmisji została podpisana 8 stycznia 2020 r. w Brukseli. Tego samego dnia UE i Białoruś podpisały porozumienie o ułatwieniach wizowych.
Ze strony białoruskiej podpis złożył szef MSZ RB Władimir Makiej, ze strony UE wicepremier, chorwacki minister spraw wewnętrznych Davor Bozinović (w imieniu chorwackiej prezydencji Rady Europejskiej) oraz unijna komisarz ds. wewnętrznych Ilva Johansson..
Dokument został ratyfikowany przez Białoruś 9 kwietnia 2020 roku i wszedł w życie 1 lipca 2020 roku.
oprac. ba za svaboda.org
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!