Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin przyjmie we wtorek białoruskiego dyktatora. Aleksander Łukaszenka udaje się 22 listopada na Kreml z wizytą roboczą, informuje służba prasowa prezydenta FR.
„Oczekuje się, że podczas rozmów szefowie państw omówią najważniejsze kwestie stosunków dwustronnych, perspektywy promocji integracji euroazjatyckiej, jak również aktualne problemy międzynarodowe” – czytamy w komunikacie.
Szefowie Rosji i Białorusi planują również odwiedzić cerkiew Chrystusa Zbawiciela, żeby złożyć życzenia Patriarsze Moskwy i Wszechrusi Cyrylowi z okazji jego 70. urodzin, informuje służba prasowa Kremla.
Biuro rzecznika rosyjskiego przywódcy potwierdziło w poniedziałek, że Łukaszenka złoży roboczą wizytę w Federacji Rosyjskiej 22 listopada. Potwierdził to również rosyjski ambasador na Białorusi Aleksander Surikow sugerując, że wiodącym tematem spotkania przywódców będą kwestie polityczne.
„Myślę, że w pierwszej kolejności (podczas rozmów Łukaszenki i Putina – red.) będą podejmowane kwestie polityczne – w świetle zmieniającej się sytuacji na świecie” – powiedział dziennikarzom 18 listopada w Mińsku ambasador FR. W tym kontekście przypomniał, o mających miejsce w ostatnim czasie wyborach prezydenckich w USA, Mołdawii i innych krajach.
„Kwestie gospodarcze – nie będą głównym tematem, chociaż i o tym będzie rozmowa”, – powiedział Surikow.
Strona białoruska potwierdziła spotkanie głów państwa dopiero we wtorek.
W poniedziałek Aleksander Łukaszenka przyjął delegację Komitetu Politycznego i Bezpieczeństwa Rady UE.
Na spotkaniu z europejskimi ambasadorami powiedział, że po zniesieniu w lutym 2016 roku sankcji wobec Mińska, powstała korzystna sytuacja dla rozwoju współpracy między Białorusią a UE.
„… Mamy unikalną szansę, aby uczynić ją rzeczywiście wzajemnie korzystną i wspierającą rozwój gospodarczy dla dobra naszych państw” — powiedział Łukaszenka.
Podkreślił, że już teraz widoczne są pierwsze pozytywne rezultaty współpracy. Wśród nich wymienił wzmocnienie współdziałania w sferze migracji, zaktywizowanie współpracy w zakresie pomocy międzynarodowej, powstanie koordynacyjnej grupy Białoruś-UE, nawiązanie kontaktów w różnych branżach, zatwierdzenie mandatu Europejskiego Banku Inwestycyjnego na współpracę z Mińskiem, czy nowej strategii Europejskiego Banku Rekonstrukcji i Rozwoju dla Białorusi.
„Popieramy wszystkie te kroki… Niestety w stosunkach wzajemnych Białoruś i UE nadal kierują się prawem sprzed ponad 25 lat nie biorącym pod uwagę nowych realiów geopolitycznych. Zastanówmy się razem, jak możemy posunąć się do przodu w tej kwestii” — prosił Łukaszenka. Jego zdaniem UE mogłaby mieć swój wkład we wzmocnienie niezależności gospodarczej Białorusi, gdyby zdecydowała się na zniesienie ograniczeń w handlu, dostęp białoruskich towarów na rynek unijny, udzielenie pomocy w stosunkach z MSW i poprawa pozycji Mińska w rankingu kredytowym Organizacji Współpracy i Rozwoju Gospodarczego.
Łukaszenka wyraził także nadzieję na aktywizację rozmów w sprawie wejścia Białorusi do WTO. Przypomniał on, że w okresie obowiązywania sankcji wobec Białorusi Mińsk nie tylko nie wprowadził sankcji wobec unii, ale”zawsze popierał UE” w kwestiach dotyczących jej „interesów na Białorusi i na kierunku wschodnim”.
Zachęcamy do komentowania materiału na naszym oficjalnym fanpage’u: https://www.facebook.com/semperkresy/
Kresy24.pl/charter97.org
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!