We Lwowie trwa spotkanie przywódców Trójkąta Lubelskiego z udziałem Prezydenta Polski Andrzeja Dudy, Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego i Prezydenta Litwy Gitanasa Nausėdy.
Rozmowy dotyczą przede wszystkim dalszej pomocy dla Ukrainy w obliczu trwającej rosyjskiej agresji, a także wsparcie prozachodnich integracyjnych aspiracji Ukrainy.
Prezydent RP Andrzej Duda powiedział podczas wizyty we Lwowie, że Kijów otrzyma z Warszawy „kompanię czołgów Leopard 2”, jednak w ramach międzynarodowej koalicji. Dodał, że Warszawa zawiąże międzynarodową koalicję na dostawy Leoparda 2 i sama w ramach tej koalicji zaoferuje pierwsze czołgi tego typu.
Ukraina jest szczególnie zainteresowana odbiorem Leopardów, których w Europie jest ponad 2000 i służą w 13 krajach. Jednak ich reeksport wymaga zgody Berlina, a Niemcy obawiają się niebezpieczeństwa eskalacji konfliktu.
Przywódcy, Polski i Litwy, którz przybyli do Lwowa bez wczesniejszych zapowiedzi, podpisali wspólną z Ukrainą deklarację, w której m.in. potwierdzili niezbywalne prawo Ukrainy do obrony swojej suwerenności i integralności terytorialnej. Podkreślili również wolę współpracy w procesie odbudowy Ukrainy po zakończeniu konfliktu.
Ostatnie spotkanie trzech Prezydentów w formule Trójkąta Lubelskiego odbyło się 23 lutego 2022 roku w Kijowie na dzień przed rosyjską inwazją.
Trójkąt Lubelski jest ważnym formatem regionalnej współpracy Polski, Ukrainy i Litwy, którego znaczenie wciąż rośnie. Obecnie współpraca jest rozszerzana o nowe obszary obejmujące poza bezpieczeństwem również kwestie dotyczące energetyki, infrastruktury, nauki oraz kultury.
oprac. ba za prezydent.pl/eurointegration.ua
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!